Naga MarketsWzrostowa końcówka tygodnia (i roku) na rynku ropy naftowej

W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę. 

Zwyżkom notowań ropy naftowej sprzyja ogólny optymizm inwestorów związany z zobowiązaniem Stanów Zjednoczonych i Chin do rychłego podpisania tzw. porozumienia pierwszej fazy. Stronę popytową wspierają również dobre wyniki chińskich spółek przemysłowych, jak również oczekiwania spadku zapasów ropy naftowej w USA. Po wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującym zniżkę zapasów aż o niemal 8 mln baryłek w minionym tygodniu, inwestorzy spodziewają się, że dzisiejsza publikacja Departamentu Energii pokaże także zniżkę zapasów, nawet jeśli ma być ona mniej spektakularna. 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Niemniej, rysą na tym optymistycznym obrazie rynku jest sugestia rosyjskiego ministra energii, Aleksandra Nowaka, że sygnatariusze porozumienia naftowego, czyli OPEC+, mogą odejść od utrzymywania limitów produkcji ropy naftowej jeszcze w 2020 r. Z pewnością na „przemyślenie” sensu dalszych cięć wydobycia zdecyduje się Rosja, w której pojawiały się wewnętrzne spory na temat zasadności dołączania do porozumienia OPEC. Niemniej, warto pamiętać o tym, że Rosjanie dotychczas wielokrotnie prezentowali niejednoznaczne stanowisko w sprawie porozumienia naftowego, jednak ostatecznie współpracowali z OPEC. 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Złoto na drodze do największej tygodniowej zwyżki od sierpnia

W bieżącym tygodniu na rynku złota zdecydowanie dominowała strona popytowa. Wczoraj notowania kruszcu zwyżkowały do okolic 1515 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie dwóch miesięcy. Co prawda dzisiaj ruch wzrostowy wyhamował, jednak notowania złota utrzymują się w okolicach wczorajszego zamknięcia i maja dużą szansę na wypracowanie największego tygodniowego wzrostu od pierwszej połowy sierpnia br.

Mimo optymizmu na globalnych rynkach finansowych, notowania złota pięły się ostatnio w górę. To świadczy o oderwaniu cen kruszcu od sytuacji fundamentalnej i prawdopodobnej dużej zależności od ruchów wykonywanych przez fundusze. Pewnym wsparciem dla cen złota okazały się także informacje z Rosji o tym, że władze tego kraju rozważą przeznaczenie większej części środków z Funduszu Dobrobytu Narodowego na zakup złota.

Notowania złota – dane dzienne
Notowania złota – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here