Naga MarketsSztabki złota Cena złotaWrzesień 2011 roku to niezwykle pamiętna data dla wszystkich osób inwestujących wówczas na rynku złota. To właśnie wtedy cena tego szlachetnego kruszcu ustanowiła swoje historyczne maksima. Od tego czasu jego wartość rynkowa spadła o 45,53% z 1921 USD do 1046 USD raportowanych pod koniec listopada 2015 r. Na przestrzeni ostatnich 195 tygodni (od listopada 2015 r.) cena złota wzrosła natomiast o niemal 49% odrabiając ponad 500 USD z wcześniejszych, 875-dolarowych spadków. Czy dalsza aprecjacja złota jest jednak jeszcze możliwa?


Cena złota zmierza w kierunku 1650 USD

Żyjemy obecnie w bardzo niespokojnych czasach. Z jednej strony Brexit, z drugiej wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami. Czy to właśnie te czynniki przyczyniły się do niedawnych wzrostów ceny złota? Czy dało się to w jakiś sposób przewidzieć?

Te artykuły również Cię zainteresują
Łukasz Wardyn przyznaje, że nie można się dziwić, bo nawet jeżeli spojrzymy na wykresie to przez tyle lat się konsolidowaliśmy. Ta konsolidacji była gdzieś szerokości około 300 dolarów. Górne ograniczenie tej konsolidacji wieloletniej to było 1350 dolarów więc nawet z punktu widzenia takich podstaw analizy technicznej – Ci, którzy wierzą w analizę wykresów – minimalny zasięg tego ruchu to jest 1650 dolarów więc tutaj impet zdecydowanie jest, jest hossa na złocie i ona może jeszcze trwać.

Dodaje on jednocześnie, że zdecydowanie ciekawiej prezentują się notowania złota w relacji do polskiego złotego (PLN), gdzie rynek wybił nowe, historyczne szczyty:

– W 2011 roku mieliśmy 5900 zł za uncję, teraz mamy grubo powyżej 6100 zł a minimum było 3600 zł za uncję – podsumowuje Wardyn zwracając uwagę, że obecna aprecjacja złota ma miejsce w czasach, gdy na rynkach panuje pewna niepewność o gospodarkę światową.

Cena złota najwyżej od kwietnia 2013 r.

Spoglądając na notowania złota zauważymy, że wskutek ostatnich wzrostów jego cena przekroczyła barierę 1500 USD i dotarła w okolice 1550 USD. Już w połowie sierpnia br. pisałem, iż jest to poziom, który jako opór testowany był na przełomie maja i czerwca 2011 roku, a jako wsparcie we wrześniu i grudniu 2011 r. oraz maju i czerwcu 2012 r. W chwili obecnej znów obserwujemy jego test od dołu (jako opór) i wiele będzie zależeć od tego, czy strefa ta zostanie pokonana, czy odrzucona.

Za potencjalnym odrzuceniem obecnie testowanego poziomu przemawiać może fakt, iż cena złota rośnie niemal nieprzerwanie od 15 tygodni, co jest jedną z najdłuższych takich serii od kilkunastu lat. Gdyby w najbliższym czasie miała się tu pojawić jakaś korekta, jako realny zasięg dla spadków (z czysto technicznego punktu widzenia) można by tu wskazać nawet okolice 1400 USD.

Łukasz Wardyn jest natomiast przekonany, że sytuacja dla złota jest bardzo dobra. Jeżeli do tego dodamy jeszcze jakieś niepewności – narastające tak na prawdę – związanych z wojną handlową, z różnymi napięciami, to dla złota w tym momencie jest sytuacja dobra, ale według mnie podstawa: trend niskich stóp procentowych.

Gdyby zatem obecnie testowana strefa została pokonana, wówczas cena złota mogłaby wzrosnąć w rejon 1630 USD. To właśnie tam znajduje się bowiem kolejny, horyzontalny opór. Warto także zwrócić uwagę, że jest to poziom położony zaledwie 20 dolarów poniżej wskazanego przez Wardyna (1650 USD).

Cena złota
Cena złotaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara kanadyjskiego zyskuje dzięki zaskakująco dobrym danym dot. PKB
Następny artykułHistoria pieniądza. Od barteru po kryptowaluty. Część 7
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here