Naga MarketsCena złota może runąć w obliczu rozpoczynających się w UK szczepień na COVIDCena złota spot w poniedziałek rano rozpoczyna nowy tydzień skromnym wzrostem , który na ten moment nie ma na tyle siły, aby przebić poziomy notowane jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia w czwartek i piątek. Globalny optymizm związany z wdrożeniem szczepionki na koronawirusa waży na złocie i może wywrzeć spadkową presję.

  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA raczej mniejszy niż zapowiadano od miesięcy
  • Sytuacja na rynku w pracy w Stanach Zjednoczonych świadczy o możliwym gospodarczym załamaniu
  • Wdrożenie masowych szczepień na COVID-19 mogą okazać się ciężarem, który zaważy na notowaniach złota

Złoto nieznacznie ponad 1840 dol. za uncję

Cena za złoto spot w poniedziałek rano zyskuje skromne 0,11% i rośnie do 1840,61 dol. za uncję sugerując brak znacznego zainteresowania ze strony popytowej, które miałoby spowodować powrót kursu kruszcu do poziomów w okolicach 1900 dol. notowanych jeszcze przed miesiącem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wdrożenie masowych szczepień na COVID-19 mogą okazać się ciężarem, który zaważy na notowaniach złota
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Presję spadkową na złocie w krótkim terminie może wywołać umacniający się dolar, który po wyznaczeniu nowych dwu- i półletnich minimów na 90,47 pkt.  pod koniec zeszłego tygodnia, odreagowuje zniżkę wybiciem o 0,20% do 90,87 pkt.

Wdrożenie masowych szczepień na COVID-19 mogą okazać się ciężarem, który zaważy na notowaniach złota
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Dane dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych nie napawają optymizmem co do poprawy bieżącej sytuacji gospodarczej, co może być pewnym wsparciem dla notowań metali szlachetnych. Jak wynika z danych opublikowanych w piątek przez Departament Pracy USA, liczba nowych miejsc pracy w listopadzie wyniosła 245 tys.

Plus500

To najgorszy wynik od kwietnia tego roku, gdy pandemia z hukiem uderzyła w rynek pracy i odczyt wskazał na aż 22,2 mln utracone miejsca pracy. Od tamtej pory, sytuacja ulega znacznej poprawie. Czerwiec przyniósł 4,8 mln nowych możliwości zatrudnienia, a ostatnie dane dla października wskazały na powstanie 610 tys. nowych miejsc pracy.

Zobacz również: Trading mobilny: cena złota, kurs euro oraz akcje Apple na platformie Capital.com

W rezultacie, ponownie podkreślone zostało znaczenie pakietu stymulacji fiskalnej, którego nowa wersja opiewająca łącznie na 908 mld dol. zyskała sporo wsparcia z obu stron politycznej barykady w Stanach Zjednoczonych. Choć to znacznie mniej, niż zapowiadane przez Demokratów nawet 2,2 mld dol., które zresztą przepchnięte zostało przez pierwszą Izbę Kongresu już przed kilkoma miesiącami, to nawet taka kwota będzie wsparciem dla kulejących notowań złota.

Potencjalne wzrosty kursu złota są jednak powstrzymywane przez perspektywę szybkiego wdrożenia szczepień ochronnych przeciwko koronawirusowi. Wielka Brytania ma już w tym tygodniu stać się pierwszym państwem, które rozpocznie szczepienia z wykorzystaniem nowej szczepionki od Pfizera oraz BioNTech.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Bzdury i spekulacje! Złoto wróci, a nawet przebije poziom 1900$, więc takie wróżenie z fusów niech autor artykułu zostawi dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here