Naga Markets

Cena złota może cechować się dużą zmiennością według prognozy TMSCena złota w 2020 roku wystrzeliła do maksimów wszechczasów osiągając rekordowy poziom 2075 dol. za uncję. Jednak kolejne miesiące przyniosły przecenę i ostatecznie pierwszy rok pandemii kurs złota zakończył poniżej 1900 dol. za uncję. Kruszec w 2021 roku nie radził sobie zbyt dobrze i potaniał o 3,7%. Analitycy TMS spodziewają się dość silnej fluktuacji notowań metalu szlachetnego w 2022 roku.

Prognoza ceny złota w 2022 roku – tło makroekonomiczne

Zdaniem analityków TMS Brokers, globalna inflacja w 2022 roku powinna się unormować, ale i tak pozostać na podwyższonym poziomie, wyższym niż przed pandemią.Gwałtowny wzrost cen, który nastąpił zaraz po wprowadzeniu lockdownu przestanie być uwzględniany w obliczeniach. Znikną efekty tzw. bazy.
Prawdopodobne udrożnienie łańcucha dostaw spowoduje, że presja inflacyjna zmniejszy się w miarę upływu kolejnych miesięcy. – skomentowali eksperci z TMS.

Wysokie wskaźniki inflacyjne przeważnie są jak woda na młyn kursu złota, ale tym razem istotne jest także to, że spodziewana wyższa stopa inflacji wpływa na skłonność banków centralnych do podwyżek stóp procentowych. A to z kolei ciąży na notowaniach metalu szlachetnego.

– Globalny wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na dodatniej ścieżce. Wraz z dalszym rozluźnianiem zasad dystansu społecznego, konsumpcja powinna wspierać usługową część gospodarek. (…) Silny popyt na towary powinien skutkować wzrostem produkcji. Ustąpienie zatorów w łańcuchu dostaw oraz zniknięcie zjawiska „wąskich gardeł” da kolejne paliwo do wzrostu. – stwierdzili analitycy TMS.

Prognozy ceny złota w obliczu spodziewanych podwyżek stóp proc. przez Fed

Cena złota może cechować się relatywnie wysoką zmiennością w 2022 roku zdaniem analityków TMS. Jednym z głównych czynników pozostaje oczywiście sytuacja związana z pandemią COVID-19.

Jednak jak zwrócili uwagę eksperci z TMS, mimo przyrostu zachorowań liczba hospitalizacji i śmierci z powodu COVID pozostaje na dość niskim poziomie.

– Kluczowe z perspektywy wyceny złota będzie to jak sytuacja epidemiczna rozwinie się w kolejnych miesiącach. Nasz bazowy scenariusz zakłada jednak, że reakcje inwestorów na nowe doniesienia o koronawirusie będą bardziej stonowane. – zaznaczyli analitycy TMS.

XTB
Cena złota może cechować się dużą zmiennością według prognozy TMS
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Niezmiennie, kluczowa pozostaje także kwestia tego jaką trajektorię podwyżek stóp procentowych obierze Rezerwa Federalna. Obecnie mówi się o trzech lub czterech “hike” w 2022 roku. Goldman Sachs czy JP Morgan oczekują, że podwyżka stóp przez Fed może nadejść jeszcze w I kw. 2022 r. (czterokrotny “hike”).

– Szybki „tapering” programu skupu aktywów (ograniczenie zakupów o 30 mld USD miesięcznie) daje przestrzeń do pierwszej podwyżki stóp procentowych już w połowie przyszłego roku. Obecna ścieżka stóp procentowych prognozowana przez przedstawicieli Fed zakłada 3 ruchy w górę w 2022 roku. Środowisko silnego dolara, a do tego właśnie prowadzić będzie normalizacja polityki w USA, tradycyjnie nie sprzyja aktywom w nim notowanym. – stwierdzili analitycy TMS.

– Mając na uwadze powyższe czynniki sądzimy, że notowania złota na rynkach finansowych w 2022 roku będą relatywnie silnie fluktuować, a wycena kruszcu zależeć będzie przede wszystkim od sytuacji epidemicznej, bo to ona w części będzie decydować również o działaniach banków centralnych. – dodali.

Więcej prognoz na 2022 rok znajdziesz w pełnej wersji e-booka przygotowanej przez TMS Brokers.

POBIERZ RAPORT JUŻ TERAZ

– Od strony technicznej notowania instrumentu GOLD znajdują się w trudnym położeniu. Wyjście dołem z kanału wzrostowego może utrudniać większą aprecjację w kolejnych okresach, jednak poniżej ustawiły się dość wyraźne linie wsparcia, w związku z czym najbardziej prawdopodobny scenariusz to ruch pomiędzy ważnymi poziomami. – podsumowali analitycy TMS.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: 11 bit studios akcje notowania | cena akcji orange | notowania dom development | co to jest cfd | kruk gpw | nasdaq composite notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here