Naga MarketsCena złota mocno w górę w grudniu dzięki osłabieniu dolaraCena złota spot w czwartek rano zyskuje ponad 0,5%, co oznacza już trzeci dzień wzrostów z rzędu, a zasadniczym powodem takiej zwyżki jest gwałtowne osłabienie dolara, który obecnie opadł do nowych 2,5-letnich minimów.

  • Od początku roku cena złota wzrosła o 21%
  • Kurs złota swoje maksimum wszechczasów wyznaczył w sierpniu tego roku na 2075 dol. za uncję
  • Jednak stopniowo opadał on i obecnie jest ponad 11,3% niżej niż ATH

Złoto drożeje trzeci dzień z rzędu

Cena za złoto spot w porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,47% do 1839,31 dol. za uncję. Oznacza to, że trzy dni grudnia przyniosły jak do tej pory zwyżkę o 3,50% wyprowadzając kurs złota z okolic 1775 dol. za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota mocno w górę w grudniu dzięki osłabieniu dolara
Notowania ceny złota. Źródło: tradingview.com

Głównym powodem nagłego wzrostu ceny złota spot jest kontynuacja znacznego już osłabienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara, który przedstawia uśredniony kurs USD względem koszyka sześciu reprezentatywnych par walutowych, w grudniu opadł już o niemal 1%. Zniżka ta sprowadziła notowania indeksu dolara do nowych dwu- i półletnich minimów na 91,02 pkt.

Cena złota mocno w górę w grudniu dzięki osłabieniu dolara
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

O dziwo, nawet informacje o wdrożeniu szczepień w Wielkiej Brytanii w przeciągu następnych kilku tygodni nie miały wpływu na notowania złota, a wręcz przeciwnie: spowodowały deprecjację USD i w rezultacie aprecjację złota. Deklaracja ze strony brytyjskiego rządu może być zapowiedzią kolejnych decyzji związanych ze szczepieniami na COVID-19 podejmowanych przez inne kraje.

fpmarkets

W najbliższym czasie można spodziewać się działań amerykańskich regulatorów, którzy już przed tygodniem zapowiadali rozpoczęcie szczepień ochronnych wśród pracowników służby zdrowia.

Rzecz jasna, wdrożenie szczepień nie oznacza końca pandemii – do tego droga nadal jest daleka. Jednak jest to ewentualne potwierdzenie realizacji optymistycznego scenariusza, co może wywołać presję na kurs kruszców.

Zobacz również: Tesla z nową wysoką rekomendacją od Goldman Sachs

Pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych niezmiennie stoi pod znakiem zapytania, jednak nadzieję na jego pojawienie się nieco się poprawiły w związku z przedstawieniem przez międzypartyjną grupę prawników nowego planu ratunkowego dla gospodarki opiewającego na kwotę 908 mld dol. Jak wynika z niepotwierdzonych pogłosek z politycznych kuluarów, plan ten może zyskiwać na popularności.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here