Naga MarketsCena złota kontynuuje wzrosty po najlepszym tygodniu od lipcaCena złota spot w poniedziałek rano wybiła chwilowo do półtoramiesięcznych lokalnych maksimów, ale mimo cofnięcia części zwyżki nadal zyskuje względem ostatniej sesji na fali informacji o rozstrzygnięciu wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

  • Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Łączna liczba przypadków COVID-19 zbliża się do 51 mln
  • Joe Biden uzyskał wymaganą ilość głosów elektorskich, by zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych
  • Od początku roku notowania złota wzrosły o niemal 29%

Złoto nadal w górę po wzrostowym tygodniu

Cena złota spot w poniedziałek rano wspięła się do poziomów, które ostatnio były obserwowane półtora miesiąca temu na 1965,57 dol. Na ten moment, chwilę przed 9:00 w poniedziałek, cena złota jest już nieco niżej: na 1955,51 dol. zyskując 0,23%.

Cena złota kontynuuje wzrosty po najlepszym tygodniu od lipca
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Ostatni tydzień skończył się bardzo dobrze dla byków na złocie i był najlepszym tygodniem notowań kruszcu, które uzyskały wzrost o 3,84%, od końca lipca tego roku.

Zwyżkę na złocie wspiera osłabienie się USD. Indeks dolara w ciągu zeszłego tygodnia stracił 1,75%, a nowy tydzień rozpoczyna w poniedziałek spadkiem o 0,04% do 92,20 pkt.

Cena złota kontynuuje wzrosty po najlepszym tygodniu od lipca
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Dominujące rynkowe sentymenty również są pomocne dla wzrostów notowań metalu szlachetnego. Przede wszystkim, niepewna sytuacja polityczna w USA wywołała wspomniane osłabienie dolara oraz jednocześnie spowodowała ucieczkę części inwestorów do aktyw safe haven.

Plus500

Zobacz również: Kurs funta w dół o 13 gr po najgorszym tygodniu od dwóch miesięcy

Sytuacja polityczna w USA nieco się uspokoiła

Niemal pewne już zwycięstwo Joe Bidena, który uzyskał poparcie zapewniające mu 270 głosów elektorskich, także może odpowiadać za podrożenie złota spot z uwagi na to, że kandydat Demokratów jest zwolennikiem większej sumy w pakiecie stymulacji fiskalnej gospodarki.

Większa ilość pieniądza wstrzykniętego w gospodarkę to potencjalnie silniejsza presja inflacyjna, a notowania złota często reagują wzrostami na nagłe pojawienie się tego typu czynnika.

Administracja Trumpa nadal obstaje przy 1,8 bln dol., podczas gdy Demokraci chcieliby przepchnąć ustawę zapewniającą 2,2 bln dol. Niestety, kontrolowany przez Republikanów Senat może blokować pakiet opiewający na tak wysoką sumę.

Pandemia koronawirusa niezmiennie wywiera duży wpływ na zachowanie kursu złota, a jej rozwój oraz pogorszenie sytuacji może oznaczać kontynuację trendu wzrostowego.

Unia Europejska, która jest drugą największą gospodarką świata tuż po Stanach Zjednoczonych, naznaczona jest narodowymi lockdownami. Duża część europejskich krajów już wprowadziła 4-tygodniowe narodowe kwarantanny, wśród nich są m.in. Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia czy Belgia. Zapewne już niedługo do grona tych państw dołączą kolejne europejskie nacje.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here