Naga MarketsCena złota już niemal 13% niżej od szczytu z sierpnia. Czy to koniec hossy na złocie?Cena złota spot w środę złapała nieco oddechu po gwałtownym załamaniu z poniedziałku i wtorku, które sprowadziło kurs do 1800 dol. za uncję. Wiele instytucji finansowych już zmienia swoje optymistyczne prognozy, które jeszcze niedawno zakładały wzrost ceny kruszcu daleko ponad 2 tys. dol.

  • Bank of America oraz australijski Westpac zmienili swoje przewidywania co do złota na znacznie bardziej pesymistyczne
  • Tymczasem Goldman Sachs podtrzymał swoją wcześniejszą rekomendację dla kruszcu
  • Cena złota od szczytu z sierpnia na 2075 dol. spadła  o 12,6%

Złoto nieco powyżej 1800 dol.

Cena złota spot w środę rano wzrasta o 0,34% do 1813,55 dol. za uncję przerywając na ten moment spadkową serię, która zepchnęła w dół notowania metalu szlachetnego z okolic 1900 dol. jeszcze przed tygodniem.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poprzedniej wtorkowej sesji, złoto spadło aż o 1,65% do 1807,46 dol. na zamknięciu. Przebicie kluczowego oporu w zakresie 1850-1860 dol. nastąpiło dzień wcześniej w poniedziałek, a wtorkowa i środowa reakcja sugeruje, że powrót do tych poziomów może nie być prędki.

Cena złota już niemal 13% niżej od szczytu z sierpnia. Czy to koniec hossy na złocie?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Za takim obrotem spraw stoi przede wszystkim zmiana rynkowego sentymentu w stosunku do pandemii koronawirusa. W sytuacji, gdy pojawiają się już głosy o planach szczepień w perspektywie kolejnych tygodni, nadzieje inwestorów na poprawę globalnej sytuacji stają się coraz większe. Prowadzi to do sytuacji, w której następuje odpływ kapitału z aktyw safe-haven do tych bardziej ryzykownych jak np. rynki akcyjne.

Szczepienia ochronne pracowników służby zdrowia w USA mają się rozpocząć już w przeciągu kolejnych tygodni, jak stwierdzili amerykańscy oficjele związani z wdrożeniem szczepionki. Natomiast przed kilkoma dniami, o planach szeroko zakrojonych szczepień przeciwko koronawirusowi poinformował francuski rząd.

Zobacz również: Kurs euro w obliczu nowych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej

– Przygotowujemy kampanię, aby przygotować się do momentu zatwierdzenia szczepionki przez europejskie oraz krajowe agencje regulacyjne – stwierdziła rzeczniczka rządu, Gabriel Attal przed tygodniem.

Rynkowy optymizm wygenerowała także informacja o rozpoczęciu procesu przejściowego w celu przekazania fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych zwycięzcy wyborów: Joe Bidenowi. Obecny prezydent dał zielone światło do zainicjowania odpowiednich procedur.

Plus500

Złoto: zmiany prognoz gigantów bankowości inwestycyjnej

Bank of America anulował swoją prognozę zakładającą wzrost ceny złota do okolic 3 tys. dol. Wedle nowych szacunków banku, cena kruszcu może wynieść 1775 dol. jeszcze w tym roku oraz 2063 dol. w 2021 r. Uzasadnieniem dla takiej zmiany jest perspektywa wzrostu długoterminowych stóp procentowych, co może zatrzymać zwyżkę złota dopóki oczekiwania inflacyjne nie zaczną rosnąć szybciej niż stopy procentowe.

Tymczasem, australijski bank Westpac jest jeszcze bardziej pesymistycznie nastawiony do przyszłego zachowania notowań złota szacując cenę w okolicach 1760 dol. za uncję w 2021 roku oraz 1663 dol. pod koniec 2022 roku. Trend spadkowy ma się odwrócić w 2023 roku i złoto ma zdaniem Westpacu aprecjonować do 1848 dol. do września 2024 roku.

Natomiast Goldman Sachs postanowił podtrzymać swoją byczą rekomendację dla złota w krótkim terminie, “korektą” nazywając obecną przecenę. Zdaniem analityków banku, cena ma spowrotem wzrosnąć, gdy pojawi się więcej informacji o inflacji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here