Naga MarketsCena złota jeszcze niżej. Kurs kruszcu opadł do nowych 9-miesięcznych minimówCena złota spot we wtorek rano opadła do nowych 9-miesięcznych minimów tuż powyżej 1700 dol. za uncję, znoszona w dół rosnącą rentownością amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych oraz umocnienie dolara.

  • W obliczu braku wydarzeń gospodarczych i makroekonomicznych, złoto reaguje przede wszystkim na zachowanie kursu dolara
  • Istotna jest także rentowność obligacji amerykańskich
  • Ta jest najwyższa od ponad roku

Złoto najtańsze od 9 miesięcy

Cena złota spot w porannej części wtorkowej sesji spada o 0,41% do 1717 dol. za uncję. We wcześniejszej godzinach wtorkowych notowań kurs zszedł jeszcze niżej: do 1707 dol. za uncję, co jest najniższym poziomem od połowy czerwca 2020 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przecena na złocie jest efektem trwającego od sierpnia 2020 roku sukcesywnego wzrostu rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych. Na dobre wzrost ten przyspieszył wraz z początkiem 2021 roku.

Od tego czasu, złoto potaniało już o 9,5%. Natomiast od szczytów z sierpnia 2020 roku, aż o 17,3%.

Cena złota jeszcze niżej. Kurs kruszcu opadł do nowych 9-miesięcznych minimów
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

W ostatnich czterech sesjach dość znacznie umocnił się amerykański dolar. Indeks dolara jeszcze w zeszłą środę był na 6-tygodniowych minimach. Tymczasem, obecnie jest na czterotygodniowych maksimach na 91,31 pkt.

Cena złota jeszcze niżej. Kurs kruszcu opadł do nowych 9-miesięcznych minimów
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Wzrost rentowności obligacji zmniejsza atrakcyjność złota. Wynika to z faktu, że amerykańskie obligacje również są bezpiecznym sposobem na obronę kapitału przed inflacją, a dodatkowo wypłacają one odsetki. Im wyższa ich rentowność, tym większy koszt alternatywny posiadania złota.

Cena złota jeszcze niżej. Kurs kruszcu opadł do nowych 9-miesięcznych minimów
Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

Ceny obligacji jasno mówią, że do połowy tego roku presja inflacyjna wywierana na banki centralne wymusi na nich przejście do nieco bardziej restrykcyjnej polityki, tymczasem banki twierdzą, że ta nie będzie. Jeśli wzrośnie inflacja, nie będą miały wyboru – stwierdził Michael McCarthy, analityk CMC Markets.

fpmarkets

Wpływ zatwierdzenia pakietu stymulacyjnego w USA przez Kongres na notowania złota również można uznać za mizerny. Na dobrą sprawę, pogłoski o jego wprowadzeniu pojawiły się już w lipcu, a narracje z nim związana była wielomiesięcznym zestawem politycznych waśni i sporów. Wydarzenie to było od długiego czasu wliczone w ceny.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartosc dolara | jsw analiza | bitcoin kurs wykres | notowania pkn orlen | eur usd kurs | euro kurs online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here