Naga MarketsCena złota jednak niezachwiana informacją o szczepionce pomimo początkowego szokuCena złota spot w poniedziałek cechowała się sporą zmiennością. Jeszcze na początku sesji wystrzeliła ona w górę tuż pod granicę 1900 dol., by po informacji o nowej szczepionce od Moderna Inc. opaść gwałtownie do okolic 1865 dol., a obecnie złoto nieznacznie wzrasta względem ceny otwarcia do okolic 1891 dol. za uncję.

  • Cena złota od początku roku wzrosła o około 25%
  • Jak do tej pory, październik przyniósł wzrost ceny złota o 0,59%
  • Złoto w poniedziałek było tak tanie jak 1864,54 dol. za uncję i tak drogie jak 1899,11 dol.

Złoto zareagowało na informację o szczepionce, ale krótkotrwale

Cena złota spot zamknęła ostatni tydzień największym spadkiem od siedmiu tygodni tracąc w nim aż 3,16%. Na początku nowego tygodnia złoto drożeje o skromne 0,09% do 1891,30 dol. za uncję.

Cena złota jednak niezachwiana informacją o szczepionce pomimo początkowego szoku
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Jeszcze na początku zeszłego tygodnia kurs złota wystrzelił w górę nawet do 1965 dol. za uncję, jednak publikacja obiecujących informacji o progresie prac nad szczepionką przez Pfizer Inc. wywołała pojawienie się optymistycznych sentymentów, które spowodowały odpływ kapitału z rynku złota do bardziej ryzykownych aktywów jak np. akcje. W rezultacie, notowania w tej samej sesji spadły o aż 4,58% do okolic 1860 dol. za uncję.

Emocji nie brakowało też w ten poniedziałek, gdy Moderna Inc. postanowiła opublikować informacje o swojej szczepionce. Mimo, że są one obiecujące, to zdaje się, że rynek wliczył już w ceny kolejne pozytywne informacje o szczepionce. Nawet wieści o większej skuteczności środka od Moderny, która wynosi aż 94,5% (Pfizer informował o 90% przed tygodniem) czy o korzystniejszych warunkach jej przechowywania nie zrobiły wrażenia na inwestorach na rynku złota.

Pandemia koronawirusa stopniowo nabiera na sile, gdy zmierzamy w najzimniejsze miesiące roku w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Łączna liczba przypadków choroby zapewne jeszcze dzisiaj wieczorem przekroczy 55 mln przypadków, a liczba zgonów powoli zmierza w kierunku 1,5 mln osób.

Invalid mfunc tag syntax. The correct format is: <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc PHP code --><!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY --> or <!-- W3TC_DYNAMIC_SECURITY mfunc -->PHP code<!-- /mfunc W3TC_DYNAMIC_SECURITY -->.

Nasilenie pandemii spowodowało wprowadzenie lockdownów w wielu europejskich krajach. Trwają one teraz m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Minister Gospodarki Republiki Federalnej Niemiec stwierdził, że państwo powinno przygotować się na kolejne nawet 5 miesięcy surowych restrykcji, aby powstrzymać rozwój epidemii.

Zobacz również: Ponad 300 niemieckich banków nałożyło ujemne oprocentowanie kont bankowych

Powagę sytuacji podkreślił pod koniec zeszłego tygodnia także szef Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, Jerome Powell, który powtórzył swoje stanowisko o konieczności podjęcia działań przez amerykański bank centralny oraz Kongres. Jeśli pomoc nie przyjdzie w formie fiskalnej, Fed zapewne zdecyduje się na wsparcie płynności na rynkach kapitałowych.

– Polityka fiskalna może zrobić to czego my nie możemy, czyli przywrócić utracone dochody ludziom, którzy stracili pracę nie z własnej winy. Rzecz jasna, co możemy zrobić, to wspierać finansową stabilność poprzez nasze operacje otwartego rynku oraz sterowanie stopami procentowymi i zakupami aktywów. – stwierdził Jerome Powell.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here