Naga MarketsCena złota i cena srebra - poranne spojrzenie na wykresyRozpoczęty w drugiej połowie marca niesamowity rajd cenowy, który ma miejsce na rynkach dwóch najpopularniejszych metali szlachetnych nie przestaje imponować. Powodów takiego obrotu spraw może być kilka. Po pierwsze w czasie spowolnienia gospodarczego inwestorzy skłaniają się ku bezpiecznym aktywom finansowym, a te kruszce za takowe uchodzą.

Po drugie obawy przed nawrotem epidemii COVID-19 oraz niepokojące informacje dotyczące liczby nowych zachorowań w USA tylko napędzają awersję do ryzyka traderów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po trzecie wzrostom cen metali szlachetnych sprzyjają bardzo niskie stopy procentowe oraz luzowanie polityki monetarnej przez banki centralne.

Po czwarte rekordowy napływ środków do funduszy ETF opartych na fizycznych kruszcach, a w szczególności złocie, sprawia że w imieniu swoich klientów nabywają one ich ogromne ilości. Czy to oznacza, że ceny złota i srebra będą nadal podążać w górę i to w zawrotnym tempie? Jakie poziomy mogą je zatrzymać? Zapraszam do analizy:

Cena złota – Gold pokonuje barierę 1800 USD za uncję i nie zamierza odpuszczać

W niewiele ponad kwartał kurs złota poszybował w górę o ponad 350 dolarów amerykańskich za uncję. Największą przeszkodą okazało się pokonanie poziomu 1750 USD. Popytowej stronie rynku zajęło to niewiele ponad dwa miesiące. W tym czasie przeprowadzonych zostało kilka nieudanych prób ataku, które trzykrotnie wywołały korektę do wsparcia utworzonego na 1680 $. Gdy w drugiej połowie czerwca udało się nareszcie wybić ten opór, psychologiczna bariera 1800 dolarów za uncję okazała się formalnością. Podczas wczorajszej sesji jeszcze przed południem kurs znalazł się ponad nią i nie miał najmniejszych problemów z utrzymaniem się na tych poziomach. W tej chwili cena oscyluje w granicach 1811 USD i przy tak silnej presji ze strony kupujących oraz sprzyjających dla złota czynnikach ekonomicznych, nic nie zapowiada końca tego rajdu cenowego.

Cena złota - wykres dzienny - 09072020

Spoglądając na wykres w szerszej perspektywie czasowej widzimy, że wartości powyżej 1800 dolarów za uncję ostatni raz były notowane w 2011 roku. Wtedy też zostało ustanowione historyczne maksimum, wyniosło 1920,60 USD. Czy to oznacza, że już w niedalekiej przyszłości kurs ponownie przetestuje te poziomy? Jest to jak najbardziej prawdopodobne. Dodatkowo, obronę przed głębszą korektą powinna stanowić strefa wsparcia 1775-1790 $, która w 2012 roku pełniła rolę oporu. Warto również zauważyć analogię pomiędzy wielką Hossą z lat 2008-2011 a obecną, rozpoczęta w październiku 2018, co może oznaczać, że duże wzrosty wciąż przed nami. Jest to doskonale widoczne na poniższym wykresie miesięcznym.

Cena złota - wykres miesięczny - 09072020

Przejdźmy teraz do drugiego najpopularniejszego metalu szlachetnego.

Cena srebra – Silver odrobił spadki, tegoroczne maksimum już bardzo blisko

Zwyżka na rynku srebra nie jest może tak imponująca jak w przypadku złota, lecz posiadacze pozycji długich z pewnością nie mają powodów do narzekania, zwłaszcza że w połowie marca sytuacja wyglądała tragicznie. Od tego czasu kurs wzrósł już o 7 dolarów amerykańskich za uncję, co przekłada się na 60% notowanej wtedy ceny. Warto zauważyć, że przez cały czerwiec srebro zmagało się z pokonaniem poziomu 18,20 USD. Ostatecznie, po wielu próbach zakończonych niepowodzeniem, udało się go wybić i utrzymać powyżej niego dopiero w tym tygodniu. Co więcej, dzięki silnej zwyżce, którą mogliśmy zaobserwować wczoraj, kurs aktualnie oscyluje w granicach 18,78 $. Oznacza to, że jest już bardzo blisko tegorocznego szczytu wynoszącego 18,94 dolarów za uncję i w najbliższym czasie powinien przeprowadzić skuteczny atak na niego. Przed ewentualną głębszą korektą powinno chronić wsparcie, które stanowi strefa 18,20-18,30 USD.

Cena srebra - wykres dzienny - 09072020

Biorąc pod uwagę szerszą perspektywę czasową, kurs znajduje się obecnie tuż pod silnym oporem. Wartości powyżej 19 dolarów za uncję były co prawda notowane we wrześniu 2019, lecz tylko przez dwie sesje, a tak jeśli chcemy ujrzeć ostatnią świecę tygodniową z ceną zamknięcia i otwarcia nad tym poziomem, musimy się cofnąć także do września, lecz 2016 roku. Tak więc z pewnością pokonanie tej bariery nie będzie łatwe, kilka ataków przeprowadzonych w ostatnich latach zakończyło się fiaskiem i zaowocowało głębszą korektą. Teraz jednak kurs srebra powinien być mocno wspierany przez rekordowy popyt na złoto, więc niewykluczone, że tym razem się uda. Nie zmienia to oczywiście faktu, że należy bacznie śledzić aktualnie panujący sentyment na tym rynku, a posiadacze pozycji długich powinni je odpowiednio zabezpieczyć.

Cena srebra - wykres tygodniowy - 09072020


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here