Naga MarketsCena złota i cena srebra - analiza długoterminowa metali szlachetnychMijają kolejne tygodnie podczas których świat jest pogrążony w pandemii. Największe giełdy złapały drugi oddech, a sytuacja na rynku metali szlachetnych praktycznie się nie zmienia. Ceny złota i srebra wciąż notują zwyżkę, sentyment rynkowy zdecydowanie znajduje się po stronie kupujących. Może to wynikać z bezprecedensowych działań banków centralnych, które wprowadzają programy QE na niespotykaną dotąd skalę.

Drugim czynnikiem są kiepskie dane makroekonomiczne, bezrobocie rośnie praktycznie wszędzie, więc gospodarka zwalnia, a widmo dłuższej recesji wydaje się coraz poważniejsze. Dlatego nic nie zapowiada, by złoto i srebro miały zakończyć swój rajd. Ile może on jeszcze potrwać i jakich poziomów kurs może sięgnąć? Zapraszam do analizy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena złota – kolejna korekta na rynku złota przed atakiem na nowe szczyty

Kurs złota rozpoczął tydzień od skromnej obniżki o niecałe trzy dolary amerykańskie. Należy jednak dodać, że w poprzedzający go poniedziałek osiągnął najwyższy w tym roku szczyt i wciąż znajduje się relatywnie wysoko. W zasadzie cały ten ruch wzrostowy, który rozpoczął się w drugiej połowie marca, przebiega właśnie w taki sposób – najpierw fala silnych wzrostów, a następnie niewielka korekta. Takie konsekwentne zachowanie kursu tylko utwierdza w przekonaniu, że podąża on na nowe maksima.

Co więcej obecnie znajduje się on na poziomie wsparcia, które w kwietniu stanowiło silną strefę oporu dla dalszej zwyżki cen. Mowa tu dokładnie o wartościach 1726-1730 USD. Powinien więc być silnie broniony, a strona sprzedająca musi wywrzeć naprawdę znaczną presję, żeby ją wybić. W obecnych warunkach gospodarczych nie wydaje się to szczególnie prawdopodobne, więc raczej spodziewany jest rychły koniec tej skromnej korekty i droga na poziom 1800 dolarów za uncję. Jeśli jednak niedźwiedzie zaskoczą i uda im się zejść niżej, następne wsparcie stanowi strefa 1682-1686 $, a przy takim spadku, kurs może na pewien czas wejść w fazę konsolidacji. Powyższą sytuację można prześledzić na zamieszczonym wykresie dziennym.

cena złota - wykres dzienny

A jak wygląda sytuacja w dłuższym terminie? Obecny rajd zakończył się tuż pod szczytami z 2012 roku. Oznacza to, że ten opór, zlokalizowany na poziomie 1770 dolarów za uncję może stanowić wyzwanie dla kupujących. Potrzebna będzie dość silna presja popytowa, lecz w zasadzie dane makroekonomiczne i decyzje banków centralnych powinny ją zapewnić. Oznacza to, że już w czerwcu oczekiwane jest, że ta bariera zostanie wybita i utrzymana.

Dalej mamy 1820 USD, czyli miejsce, które zatrzymało ostatnią wielka Hossę. Tym razem jednak sytuacja ekonomiczna wydaje się być poważniejsza, a zainteresowanie złotem jako bezpieczną przystanią dla ulokowania kapitału jest znacznie wyższe, więc w najbliższych miesiącach i z tym poziomem kupujący powinni sobie poradzić, a następnie dążyć do mitycznej wartości o wielkim znaczeniu psychologicznym – 2000 $. Można się temu bliżej przyjrzeć na poniższym wykresie miesięcznym.

cena złota - wykres miesięczny

Przejdźmy teraz do drugiego najpopularniejszego metalu szlachetnego.

Cena srebra – sytuacja na rynku srebra powodem do optymizmu

Srebro od drugiej połowy marca radzi sobie doskonale. Nadrobiło już niemal całą obniżkę zanotowaną podczas pierwszego miesiąca pandemii. Do tegorocznych szczytów brakuje już tylko około 1,5 dolara i wydaje się, że to kwestia czasu, kiedy cena się tam znajdzie. Zwłaszcza, że podczas ostatnich sesji kurs utrzymał poziom 17 USD za uncję i na tę chwilę dziś rośnie o około 30 centów. Najbliższą przeszkodę stanowi strefa oporu 17,43-17,53 $, która pełniła funkcję wsparcia w styczniu i lutym. Już w zeszły poniedziałek, a następnie środę rajd wzrostowy się na niej zatrzymał.

Jednak globalny przemysł, po przestoju spowodowanym pandemią koronawirusa, znów ruszył i się rozpędza, więc popyt na ten surowiec będzie się zwiększał. Co ważne jest on już nie tylko inwestycyjny. Z tego powodu wydaje się, że to tylko kwestia czasu kiedy ta strefa zostanie wybita, a następnie kurs będzie miał otwartą drogę do testowania tegorocznych maksimów. Ta sytuacja jest widoczna na poniższym wykresie dziennym:

cena srebra - wykres dzienny

W dłuższym okresie czasu sytuacja praktycznie się nie różni. Nasuwają się dalsze wzrosty, a kluczowa będzie strefa 18,30-18,70 dolarów za uncję, ponieważ stanowi ona kilkuletni opór drugiej połowy ostatniej dekady. Z pewnością będzie ona silnie broniona i osiągnięcie, a następnie utrzymanie poziomu 19 USD będzie stanowić ogromne wyzwanie. Można to zauważyć na poniższym wykresie tygodniowym.

Cena srebra - wykres tygodniowy


Analiza zrealizowana przy współpracy z Bernstein Bank.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro osunął się o 12 gr. EBC zamierza działać szybko i skutecznie
Następny artykułKurs franka (CHF/PLN) spada do 4,19 zł pomimo wzrostu bezrobocia
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here