Naga MarketsCena złota coraz bliżej 2 tys. dol. i z najwyższą wartością w historiiCena złota spot wybiła się we wczesny wtorkowy ranek do rekordowych poziomów powyżej 1980 dol., kontynuując poniedziałkową eksplozję kursu i silny trend wzrostowy, który zapewnił złotu niemal 10-proc. wzrost w ostatnim miesiącu. Jednak na ten moment kurs złota cofnął się w okolice 1940 dol.

  • Na fali rynkowych sentymentów z zeszłego tygodnia oraz nowych oczekiwań dotyczących inflacji w USA, kurs złota spot do dolara przekroczył chwilowo 1980 dol.
  • Dalszy wzrost ceny złota został tymczasowo powstrzymany przez nieznaczne umocnienie dolara.
  • Przekroczenie ceny złota na poziomie 2 tys. dol. za uncję jest raczej jednak nadal kwestią czasu.

Cena złota na 1940 dol. za uncję

Cena za złoto spot wybiła się dziś rano we wtorek do niespotykanych wcześniej poziomów i dobiła nawet do 1981,36 dol. za uncję. Jednak zdaje się, że inwestorzy zaczynają realizować swoje zyski, co sprowadziło kurs niżej do 1940 dol.

Wpływ na osłabienie kursu złota po osiągnięciu nowego szczytu miał też USD, który odbił się od dna, co widać po zachowaniu indeksu dolara. Możliwe także, że masowe zamiany złota na amerykańska walutę doprowadziły do tego skoku na dolarze.

Złoto jest jednak nadal droższe aż o 130 dol. względem poziomów z poniedziałku tydzień temu, co oznacza, że tylko w ciągu tygodnia kruszec podrożał aż o 6,6%. Natomiast ostatni miesiąc przyniósł złotu aż 9,4% wzrost ceny.

Zobacz również: Cena Bitcoina przebija z impetem 10 tys. dol. wzrastając o ponad 11% w 7 dni.

Posiedzenie Fed w tym tygodniu napędza aprecjację złota

Tymczasem ze Stanów Zjednoczonych docierają pogłoski, że utrzymanie inflacji w ryzach może nie być głównym celem Rezerwy Federalnej w najbliższym okresie, co tym bardziej napędza wzrosty na złocie. Spotkanie Fedu będzie miało miejscu w tym tygodniu, a w kuluarach słychać rozmowy na temat wdrożenia kolejnych form luzowania ilościowego sygnalizując wzrost inflacji w długim okresie.

Eksperci sugerują, że Fed może postanowić nieco zmodyfikować swój cel inflacyjny, wprowadzając uśredniony cel w okolicach 2%, co oznacza, że inflacja w przyszłości wzrośnie, aby “nadrobić” lata niższej wartości wskaźnika.

W utrzymaniu wzrostu cen w pożądanych okolicach zapewne nie pomoże także opracowywany przez amerykański senat kolejny plan ratowania gospodarki, tym razem opiewający na już niebudzący grozy, ale wciąż gigantyczny 1 bln dol. Rządowa pomoc jest potrzebna wielu Amerykanom, biorąc pod uwagę, że obecnie 30 mln osób szukających pracy w USA nie może jej znaleźć.

Zatem, jeśli dolar zasadniczo nie umocni się w najbliższym czasie, to rynkowe sentymenty wskazują na przekroczenie przez złoto bariery 2 tys. dol. za uncję już w najbliższym czasie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here