Naga MarketsCena złota szaleje! Wzrośnie nawet do 3000 USD za uncję, twierdzą eksperciZłoto pobiło w poniedziałek rekord wszech czasów przebijając dotychczasowy szczyt w okolicach 1921 USD za uncję. Niemal każdy duży bank inwestycyjny prognozuje, że cena przekroczy 2000 dolarów za uncję. Jednak rozbieżność prognoz pojawia się w kwestii tego co dalej. Najbardziej optymistyczny scenariusz według Bank of America przewiduje wzrost cen aż do 3000 USD. Tymczasem kurs XAU/USD we wtorek wzrósł do 1981 USD by następnie silnie spaść w okolice 1930 USD.

  • Złoto osiągnęło największy roczny wzrost od dekady
  • Niektóre kontrakty terminowe Comex przekraczają już 2000 USD za uncję
  • Obawy o słabego dolara amerykańskiego i rosnącą inflację wspierają hossę metali szlachetnych

Sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna wspiera wzrost cen złota

Analitycy JPMorgan Chase & Co. twierdzą, że ostatnia hossa na żółtym kruszcu, która przyniosła wzrost cen o 27% w samym 2020 roku, może zacząć tracić na sile jeszcze w tym roku. Tymczasem eksperci z Goldman Sachs Group Inc., Citigroup Inc. i Bank of America Corp prognozują dalszy wzrost, podczas gdy ostatni z banków twierdzi, że metal szlachetny osiągnie nawet 3000 dolarów za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoto stało się bezpieczną przystanią wybieraną przez wielu inwestorów, gdy pandemia wywróciła gospodarki na całym świecie. Żółty metal osiągnął we wtorek cenę 1981,27 USD, około 60 USD powyżej poprzedniego historycznego szczytu z 2011 r. Głównymi czynnikami tak silnego wzrostu cen są:

  • Spadek realnych stóp procentowych na całym świecie;
  • Niedawne osłabienie dolara amerykańskiego;
  • Ogromna stymulacja rządowa;
  • Rosnące napięcia między USA, a Chinami.

Złoto prawdopodobnie doświadczy jeszcze impulsu wzrostowego, zanim ceny spadną pod koniec roku – stwierdzili analitycy JPMorgan w poniedziałkowym raporcie. Bank zmienił swoją rekomendację na neutralną i dodał, że obecna cena może być bliska szczytu.

Eksperci z BofA mają nieco odmienny pogląd, trzymając się kwietniowej prognozy wskazującej na 3000 USD za uncję złota w ciągu następnych 18 miesięcy. Citigroup twierdzi, że obecny cykl aprecjacji złota jest „wyjątkowy”, a ceny mogą „dłużej utrzymywać się w wyższym przedziale”. Goldman podniósł swoją 12-miesięczną prognozę do 2300 USD, spodziewając się „poszukiwania nowej waluty rezerwowej”, biorąc pod uwagę ponure prognozy dotyczące dolara.

Wysokie ceny żółtego kruszcu mogą pozostać na dłużej

Sztabki złota Cena złotaOznaki rekordowego wzrostu złota zaczęły się pojawiać w połowie 2019 r., kiedy Rezerwa Federalna zasygnalizowała gotowość do obniżenia stóp procentowych w USA, ponieważ niepewność – przede wszystkim dotycząca wpływu amerykańskich bitew handlowych na wielu frontach – przesłaniała perspektywy wzrostu. Rajd nabrał tempa na początku 2020 r., gdy napięcia geopolityczne wzrosły, a wybuch koronawirusa zaszkodził wzrostowi gospodarczemu na całym świecie.

Obawy, że dolar się pogorszy, a inflacja wzrośnie wywołały w tym roku te same obawy, które doprowadziły złoto do poprzedniego rekordu we wrześniu 2011 r. Jednak tym razem środki stymulacyjne były wprowadzone szybciej oraz na większą skale i nadal nie jest jasne, jak duży wpływ na globalne bezrobocie i aktywność w biznesie może mieć kryzys zdrowotny.

Wydaje się, że trend jest jeden, a ceny utrzymają się dłużej na wyższym poziomie. Notowania mogą osiągnąć nawet 2300 USD w ciągu sześciu do 12 miesięcy w warunkach silnej hossy – napisali w notatce analitycy Citigroup.

W przypadku ekspertów UBS uncja złota na poziomie około 2000 USD może być „nową normą” przy obecnym zestawie czynników napędzających, a ceny mogą wzrosnąć do 2300 USD w scenariuszu „ryzyka”.

Istnieje dodatkowe wsparcie dla wyższych cen pochodzące z rynku kontraktów terminowych, a niektóre kontrakty Comex przekraczają już 2000 USD za uncję. Mimo to analitycy JPMorgan twierdzą, że scenariusz, w którym realne rentowności w USA osiągną znacznie głębsze ujemne terytorium, wydaje się mało prawdopodobny. W ich ocenie inflacja prawdopodobnie pozostanie znacznie poniżej celu Fed na poziomie 2%, a rynek pracy w USA pozostanie w znacznym zastoju do 2021 r., co powinno ochłodzić obecny rajd.

Uncja złota zaledwie 20 USD od psychologicznej bariery 2000 USD

We wtorek kurs XAUUSD kontynuował silny impuls wzrostowy trwający siedem sesji z rzędu docierając do poziomu 1981 USD. W tym miejscu najprawdopodobniej nastąpiła realizacja zysków z pozycji długich, co napędziło spadki w okolice 1930 USD. Tym samym notowania oscylują nieco poniżej wczorajszego zamknięcia, a spadek pozwolił na przetestowanie dotychczasowego historycznego szczytu 1921 USD od góry, co może napędzić dalsze wzrosty w kolejnych dniach jeśli impet zostanie utrzymany.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here