Naga MarketsCena złota blisko 1800 dol. Czy ten poziom zostanie ponownie przebity?Cena złota spot w poniedziałek rano wybiła do poziomów tuż poniżej 1800 dol. za uncję, po tym jak jeszcze w piątek chwilowo spadła do 7-miesięcznych minimów na 1760 dol. za uncję wspierana osłabieniem dolara. Na notowaniach kruszcu wciąż coraz mocniej ciąży rosnąca rentowność amerykańskich obligacji skarbowych.

  • Inwestorzy czekają na zatwierdzenie przez Kongres w tym tygodniu pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bln dol.
  • We wtorek Jerome Powell, szef Fed, wypowie się na temat sytuacji gospodarczej
  • Jeszcze w sierpniu 2020 roku cena za uncję złota wynosiła 2075 dol. na rynku spot

Złoto wzrasta w obliczu słabości dolara

Cena za złoto spot w poniedziałek rano wzrasta o 0,58% do 1794,5 dol. za uncję, tym samym odzyskując część zniżki z lutego, która jak do tej pory sprowadziła notowania w dół o 2,88%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spadek od początku roku wynosi już natomiast 5,46%, a od szczytów z sierpnia: ponad 13%.

Cena złota blisko 1800 dol. Czy ten poziom zostanie ponownie przebity?
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym czynnikiem, który wywołał taką przecenę w średnim terminie jest rosnąca rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, która wzrosła do 1,37%. To najwyższa wartość od lutego 2020 roku. Powodów takiej zwyżki warto doszukiwać się w skutecznym prowadzeniu programów szczepień oraz nadziei na zatwierdzenie programu stymulacji fiskalnej w USA. To z kolei generuje wzrost oczekiwań inflacyjnych.

Spojrzenie Fed na te kwestie, a także na te związane z amerykańską gospodarką poznamy we wtorek, gdy przemowę wygłosi Jerome Powell, szef Fed. Być może, podane zostaną informacje dotyczące przyszłych wytycznych polityki pieniężnej prowadzonej przez amerykański bank centralny.

Zobacz również: Kurs dolara będzie spadał względem euro oraz funta zdaniem BNP Paribas

Nawet jeśli padną słowa o podnoszeniu stóp procentowych czy wycofywaniu luzowania ilościowego, to zapewne będzie to kwestia długoterminowa, ponieważ Fed nadal nie wypełnił celu pełnego zatrudnienia oraz inflacyjnego.

– Wzrost rentowności obligacji może być znaczącym czynnikiem ważącym na kursie złota w obecnej sytuacji, jednak jeśli Powell zasugeruje gołębie podejście lub, że bieżący poziom rentowności obligacji jest za wysoki dla podtrzymania gospodarczej odbudowy… wtedy będziemy mogli zobaczyć powrót złota na wzrostową ścieżkę – podsumował Howie Lee, ekonomista w OCBC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here