Naga MarketsCena złota bez większej siły zmaga się z wybiciem po gwałtownym załamaniuCena złota spot ugrzęzła w przedziale 1800-1820 dol. za uncję, do którego trafiła po dwóch dniach silnych spadków na początku tego tygodnia. Za takim obrotem spraw stoi odwrót rynkowych sentymentów w optymistycznym kierunku, który wywołany został informacjami o progresie prac nad szczepionką na koronawirusa.

  • Cena złota od początku roku zyskała ponad 19%
  • Notowania kruszcu wyznaczyły w sierpniu nowe maksimum wszechczasów na 2075 dol.
  • Jednak od tamtego czasu kurs złota opadł o niemal 13%

Złoto dwukrotnie odbiło się od 1818 dol.

Cena złota bez większej siły zmaga się z wybiciem po gwałtownym załamaniu
Notowania ceny złota spot. Źródło: tradingview.com

Cena za złoto spot zachowuje się w piątek rano dość niemrawo i po kilku godzinach sesji znajduje się niemal dokładnie w punkcie wyjścia czyli zaledwie 0,03% niżej od ceny otwarcia na 1809,9 dol.. We środę i czwartek, złoto nie poradziło sobie z wybiciem powyżej poziomu 1818 dol. za uncję, który można uznać obecnie za krótkoterminowy opór.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatnie trzy tygodnie przyniosły załamanie ceny kruszcu o aż 7,28%, a powodem tego spadku jest pojawienie się szeregu informacji o rozwoju badań nad szczepionką. Zarówno Pfizer, jak i Moderna, firmy wiodące w wyścigu po skuteczny środek ochronny przeciwko COVID-19, poinformowały już o skuteczności ich środka zbliżonej do 95%.

O postępie prac zakomunikowała także brytyjska AstraZeneca, jednak niepokój wzbudziła informacja o zaledwie 70-proc. skuteczności środka stworzonego przez laboratorium spółki. Choć firma poinformowała o spodziewanym przekroczeniu progu 90% już wkrótce, to środowisko naukowe ma pewne wątpliwości co do rzetelności zaprezentowanych i prognozowanych wyników.

AstraZeneca przeprowadziła dwie próby. Jedną na 2741 pacjentach, która wykazała 62% skuteczności oraz drugą, na 8895 osobach, która osiągnęła próg 90%. Po uśrednieniu daje to 70%. Niezależni biomedyczni naukowcy zwracają jednak uwagę na dość niespotykany w medycynie sposób podawania skuteczności jako średnia z prób. Niemniej, szczepionka spełnia próg 50% wymagany przez amerykańską agencję regulacji leków: FDA.

Plus500

– Z punktu widzenia rynku nie sądzę, żeby zmieniało to postrzeganie scenariusza, w którym szczepionka pojawi się wcześniej niż się spodziewano. Inwestorzy zaczynają wierzyć w narrację z której wynika, że gospodarcza odbudowa nabierze tempa w 2021 roku i to powoduje likwidowanie przez nich długich pozycji na złocie. – zaznaczył analityk IG Markets, Kyle Rodda.

Zobacz również: NASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?

O niewielkiej aktywności strony popytowej na rynku złota świadczy fakt, że osłabienie dolara nie wpływa na wzrost notowań kruszcu. Indeks dolara w czwartek zamknął sesję na najniższym poziomie od 31 miesięcy, a w piątek DXY opada jeszcze niżej: o 0,06% do 91,93 pkt.

https://www.tradingview.com/x/6ytZsD8X/

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here