Naga MarketsCena złota bez polotu. Prognozy Credit Suisse i CommerzbankCena złota spot w czwartek rano wzrasta, ale nadal jest poniżej 1800 dol. za uncję, po tym gdy pięć kolejnych spadkowych sesji z rzędu sprowadziło notowania w dół o ponad 4%.

Złoto drożeje w czwartek rano

Cena złota w czwartek rano wzrasta o 0,27% do 1793,50 dol. za uncję. Poprzednie pięć spadkowych sesji z rzędu wywołały zniżkę łącznie o 4,2%, a jeszcze przed tygodniem metal szlachetny notowany był na lokalnych maksimach na 1867 dol. za uncję, choć tymczasowo był jeszcze wyżej na 1877 dol. za uncję.Zasadniczym czynnikiem, który wpłynął na przecenę na złocie było umocnienie amerykańskiej waluty. Indeks dolara od początku tego miesiąca zyskał ponad 2,7% i obecnie jest notowany w okolicach 96,70 pkt., czyli nowych 14-miesięcznych maksimach.

Z kolei aprecjacja dolara jest wynikiem przejścia rynkowych nastroi w kierunku sentymentu risk-off, a także spodziewanego wcześniejszego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed po wyborze Jerome’a Powella na kolejną kadencję jako szefa banku.

– Ponieważ rynki oczekują normalizacji polityki monetarnej, w krótkim terminie powinno to zaważyć na złocie. Jednak główne banki centralne raczej nie będą agresywnie podnosić stóp, biorąc pod uwagę obciążenia fiskalne wynikające z wyższych stóp procentowych i dużego zadłużenia rządów. – stwierdził Hitesh Jain, główny analityk w Yes Securities.

TradingView Chart
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

– Ta bardziej umiarkowana normalizacja polityki monetarnej oraz potencjalna utrata dynamiki wzrostu gospodarczego w przyszłym roku w miarę zużywania się bazowych efektów pandemii powinny wspierać złoto w 2022 roku. – dodał analityk Yes Securities.

Zobacz również: Pozycjonowanie Forex. Wciąż nie widać długich pozycji na dolarze amerykańskim

Cena złota – prognoza Credit Suisse

Złoto powinno znajdować się pod presją rosnących realnych rentowności amerykańskich obligacji, jak twierdzą eksperci z Credit Suisse.

Naszym podstawowym założeniem pozostaje, że jesteśmy blisko szczytu oczekiwań inflacyjnych, a 10-letnie rentowności realne w USA są w trakcie budowania dużego i ważnej formacji klina zniżkującego. Jeśli nasz pogląd jest poprawny, sugerowałoby to, że złoto może w rzeczywistości formować duży i znaczący szczyt. – skomentowali eksperci Credit Suisse.

Bezpośrednie wsparcie znajduje się na poziomie 1759 dol., którego pokonanie może oznaczać osunięcie się do długoterminowego wsparcia na 1677-1699 dol. – dodali.

Plus500

Złoto tylko w korekcie, trend może zostać utrzymany, uważa Commerzbank

Kurs złota zaliczył przecenę o niemal 5% od lokalnych szczytów jeszcze z poprzedniego tygodnia, ale zdaniem Commerzbank może to być jedynie krótkoterminowa korekta. Aby potwierdzić taki scenariusz, notowania powinny utrzymać wsparcie na 1750 dol., uważa szefowa działu analizy technicznej w Commerzbank, Karen Jones.

– Zakładając, że poziom 1750 dol. powstrzyma spadki, powinniśmy zobaczyć odreagowanie do zeszłotygodniowego maksimum na poziomie 1877 dol. Powyżej tego miejsca znajduje się 1917 dol., czyli szczyt z maja 2021 roku oraz 61,8% zejścia, a także maksimum z 2011 roku. Może to działać jako punkt przełamania do szczytu z listopada 2020 r. na poziomie 1965 dol. oraz 78,6% zejścia na poziomie 1989 dol. To ostatnia obrona szczytu z sierpnia 2020 r. na poziomie 2072 dol. – podkreślił Jones.

Autor poleca również:

72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here