Naga MarketsCena srebra wystrzeliła w górę na fali spekulacyjnej maniiCena srebra w poniedziałek rano ponownie wystrzeliła w górę niesiona falą spekulacyjnego szaleństwa, kontynuując zwyżkę z czwartku i piątku. Powodem jest napływ dużej liczby nowych inwestorów kuszonych wpisami na platformach społecznościowych, które zachęcają do zbiorowego wchodzenia w rynek srebra. Rajd ten jest pokłosiem szaleństwa na akcjach amerykańskich spółek jak GameStop czy AMC.

  • Srebro jest zarówno metalem szlachetnym, jak i surowcem przemysłowym
  • Stosunek ceny złota do srebra jest najniższy od 2014
  • Świadczy to o znacznym wykupieniu srebra względem złota

Srebro mocno w górę, złoto ze spokojnym wzrostem

Cena srebra spot w porannej części poniedziałkowej sesji drożeje o ponad 10% do 29,9 dol. za uncję wyznaczając nowe sześciomiesięczne maksima. Niewiele brakuje już do sprawdzenia lokalnych szczytów z sierpnia zeszłego roku w okolicach 29,80 dol. za uncję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem, cena złota zachowuje się względnie spokojnie zyskując 0,90% i wzrastając do 1864 dol. za uncję.

Cena srebra wystrzeliła w górę na fali spekulacyjnej manii
Notowania ceny srebra. Źródło: tradingview.com

Zasadniczym powodem rajdu notowań srebra o niemal 20% w ostatnich trzech sesjach jest fala napływu spekulantów na rynek metalu. Już w czwartek na platformie Reddit pojawiały się wpisy zachęcające drobnych inwestorów do zakupu spółek wydobywających srebro oraz jednostek funduszy ETF zabezpieczonych fizycznym metalem.

Emocje inwestorów indywidualnych są rozpalone marzeniami o wysokich zyskach po nieprawdopodobnym rajdzie spółki GameStop, której kurs akcji w styczniu wystrzelił w górę o ponad 1600%.

Powstała w ten sposób spekulacyjna mania w rezultacie przyniosła dwukrotny wzrost popytu na fizyczne srebro od czwartku.

Zobacz również: Hossa na rynku surowcowym ma zacząć się już w tym roku zdaniem Saxo Bank

– Strach inwestorów, którzy nie zajęli pozycji, przed utratą okazji przed wystrzałem notowań w górę, spowodował zakup srebra – zauważył Brian Lian, dyrektor zarządzający w GoldSilver Central.

O randze zwiększenia popytu świadczy fakt, że w piątek liczba jednostek funduszu ETF iShare Silver Trust wzrosła o 37 mln. Każda z nich odzwierciedla jedną uncję srebra. Z uwagi, że ten ETF jest zabezpieczony fizycznym srebrem, operator funduszu został zmuszony do jego zakupu, a to wywarło presję na ceny.

– Powinniśmy spodziewać się wysokiej zmienności w krótkim terminie, a ceny srebra mogą dotrzeć do 33-38 dol. za uncję – stwierdził Nicholas Frappell, główny globalny menedżer w ABC Bullion.

– Jednak, gdy “burza” się uspokoi, ceny wrócą do normalnych poziomów, które są w okolicach 26-27 dol. – dodał Jigar Trivedi, analityk surowcowy w Anand Rathi Shares.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda komentarze | co to jest kod blik | funt szterling | kurs kryptowalut wykres | analizy gieldowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here