SPIS TREŚCI:
Cena srebra
Analizę cen srebra najlepiej jest zacząć od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a to z powodu dużego zapotrzebowania na ten surowiec przez przemysł elektryczny w celu odbudowy zniszczeń po II wojnie światowej, głównie w Europie i Japonii. Przez kolejne dekady notowania srebra rosły w tempie około 100%/ 10 lat, ale jest w tym jeden problem. W 1950 roku cena uncji srebra wynosiła 0.75 USD, także w połowie lat siedemdziesiątych w prawdzie doszła do 5 USD za uncję, ale i tak nie była to cena oszałamiająca. Wtedy to w rynku srebra zaczęli inwestować bracia Nelson i Herbert Hunt. W latach 1974-79 za swoją fortunę, która odziedziczyli po śmierci swojego ojca, zakupili ponad 100 milionów uncji srebra, co wtedy stanowiło prawie 30% całego światowego rynku tego kruszcu.
Cena srebra gwałtownie wyskoczyła do prawie 50 USD na uncję, ale we wszystko wmieszała się giełda COMEX, która zmieniła nagle reguły gry na rynku srebra, zwiększając depozyt zabezpieczający, czyli zmniejszając dźwignię finansową. W ciągu dwóch miesięcy cena spadła do 20 USD i kiedy 27 marca 1980 roku cena srebra wyniosła 10 USD bracia Hunt musieli ogłosić bankructwo. Cena srebra nie podniosła się z tego szoku przez następne 20 lat.
Druga silna fala wzrostowa rozpoczęła się dopiero w roku 2013, ale to już za sprawą dużego popytu inwestycyjnego. W ciągu roku cena wzrosła z 4.35 USD za uncję do 7.91 USD, aby następnie w roku 2006 osiągnąć poziom ponad 14,5 USD. Wtedy to w kwietniu powstał Barclay’s Global Investors iShares Silver Trust Exchange Traded Fund (ETF), najbardziej popularny fundusz inwestycji w srebro, który jako SLV dzisiaj zarządzany jest przez firmę BlackRock. Następnie nastąpił kryzys finansowy 2008 roku i cena srebra ponownie poszybowała w okolice 50 USD za uncję, osiągając maksimum w kwietniu 2011 roku.
Trend spadkowy na srebrze trwał następnie prawie 5 lat i cena dotarła do strefy wsparcia 13.70-14.66 USD za uncję. Jednak w marcu tego roku cena pokonała linię trendu spadkowego i ponownie znajduje się w kolejnej strefie konsolidacji 18.57-19.91. Jak na razie cena srebra dotarła do poziomu 20.67, który pokrywa się z 61.8% zniesienia ostatniej fali spadkowej. Jeżeli opory te zostaną pokonane, następną strefę konsolidacji stanowią poziomy 25 i 26 USD za uncję.
Trend wzrostowy na srebrze nie będzie możliwy jeżeli także reszta surowców, w mniejszym lub większym stopniu, nie podąży w tym samym kierunku. Najczęściej obserwowanym wskaźnikiem przez inwestorów jest Gold/Silver Ratio. Nie to nic innego jak aktualna cena złota podzielona przez ceną srebra. Średnia jego wartość wynosi 57.9 , a w dniu dzisiejszym waha się wokół poziomu 66. Oznacza to, że jeżeli nastąpią wzrosty na złocie, z dużym prawdopodobieństwem jeszcze silniej wzrosną ceny srebra (procentowo). Jednak najważniejsze czynniki determinujące ceny srebra w najbliższym czasie to światowe spowolnienie gospodarcze, czyli mniejszy popyt na srebro, oraz wartość dolara amerykańskiego.
Zapraszamy do naszych analiz cen złota – srebro analiza techniczna
Historia srebra
Srebro jest znane i wykorzystywane jako ceniony metal szlachetny już ponad 6000 lat. Był miernikiem statusu społecznego obywali, ich zamożności oraz poczucia piękna. Srebro nie tylko wykorzystywane było do produkcji monet, ale wyroby jubilerskie czy piękne sztućce, zastawy do kawy i herbaty, były obiektem pożądania każdej bogatszej rodziny.
W Peru Inkowie nazywali srebro „łzami księżyca”, a do dnia dzisiejszego w Chinach nowonarodzonym dzieciom wiesza się na szyi srebrne medaliki dla odstraszenia złych duchów. Jako, że srebro jest najtańszym z matali szlachetnych, pozostawał prawie zawsze w cieniu złota, ale razem pełniły przez wieki podstawową funkcję w systemach monetarnych wielu krajów świata. Do dnia dzisiejszego słowo „srebro” i „pieniądz” są tożsame w 14 językach świata. Jednak w czasach współczesnych największy popyt na srebro można zaobserwować ze strony przemysłu, który zużywa prawie 56% rocznego wydobycia tego kruszcu.
Pierwsze kopalnie srebra powstały około 3000 lat przed naszą erą w Anatolii, na terenie dzisiejszej Turcji. Przyczyniły się one do szybkiego rozwoju cywilizacji na terenie Bliskiego Wschodu, Krety i Grecji. Imperium Rzymskie zaopatrywało się w srebro z kopalni na terenie Hiszpanii, która od setnego roku naszej ery stała się stolicą wydobycia tego kruszcu. Po inwazji mauretańskiej na Hiszpanię zaczęły powstawać nowe kopalnie na terenach dzisiejszych Niemiec oraz Europy Wschodniej co przyczyniło się wielokrotnego zwiększenia wydobycia. Jednak przełom nastąpił dopiero w 1492. Oczywiście chodzi mi odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Bogate pokłady srebra na tym kontynencie spowodowały, że kraje takie jak Boliwia, Peru i Meksyk przez ponad 300 lat produkowały ponad 85% światowego wydobycia kruszcu.
Następnie na przełomie XVIII i XIX wieku okryto nowe złoża na terenach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i w Afryce oraz Australii. Roczna produkcja srebra zwiększyła się z 40 milionów uncji (Moz) do 80 Moz w 1870 roku, 120 Moz w roku 1900 i 190 Moz w roku 1920. W roku 2015 uzyskano 886,7 Moz srebra, a na czele pozostają Meksyk i Peru chociaż trzecie miejsce zajmują już Chiny. W dużej mierze związane to było z opracowaniem nowych metod uzyskiwania srebra. Jak wiemy srebro może występować jako samorodki, ale najwięcej znajdujemy go w rudach miedzi, miedzi z niklem, złota, ołowiu i ołowiu z cynkiem. Dlatego też w zestawieniu tym na 8 miejscu znajduje się Polska dzięki KGHM Polska Miedź SA. Roczna produkcja srebra w 2015 roku wyniosła 41.6 Moz, co plasuje nasza firmę na drugim miejscu na świecie.
W dzisiejszych czasach prawie 70% podaży srebra jest produktem ubocznym wydobycia innych metali. Dlatego też jego cena w dużej mierze zależna jest od rynkowych cen miedzi, cynku i ołowiu. Opłacalność ich wydobycia rzutuje na wielkość produkcji srebra. Drugim ważnym aspektem jest specyfika przemysłu wydobywczego. Od momentu podjęcia decyzji o budowie nowej kopalni, poprzez zdobycie odpowiednich pozwoleń, wydobycia, przetworzenia surowca w sztabki czy monety, mija od 5 do 10 lat. Także mamy tutaj do czynienia z brakiem elastyczności cenowej podaży srebra. Wyższe ceny kruszcu na giełdzie nie przekładają się od razu na zwiększenie produkcji. Dlatego srebro jest jednym z ulubionych instrumentów spekulacyjnych inwestorów na całym świecie.
Inwestycje w srebro
Srebro od wieków znajduje zastosowanie jako metal szlachetny do produkcji monet, biżuterii, naczyń i sztućców. Pierwsze monety wyprodukowane w Lidii 700 lat p.n.e. miały postać stopu srebra i złota, zwanego elektrum. Później zaczęto wytwarzać monety z czystego srebra. Jednak zwiększenie wydobycia srebra w XIX wieku spowodowały obawę o spadek cen tego surowca, a co za tym idzie dewaluację pieniądza, dlatego większość państw do roku 1900 przeszło na standard złota. W dniu dzisiejszym srebrne monety są głównie kupowane jako inwestycja. Najbardziej popularne pozostają Amerykański Orzeł (American Eagle), Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf), Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker) i Australijski Kangur (Australian Kangaroo). Ponieważ cena srebra jest stosunkowo niska w porównaniu z ceną złota, dlatego najwięcej sprzedaje się monet o wadze 1 uncji trojańskiej (1oz=31,1 grama). Jednak w sprzedaży znajdują się także monety o wadze ¼ uncji, ½ uncji a nawet 1/10 uncji. Możemy także inwestować w kupno sztabek; tutaj rozpiętość wagowa jest pomiędzy 1 gramem a 1 kilogramem.
Inwestycje w srebro obejmujące zakup monet i sztabek wzrosły w ostatnim roku o 23,8 % osiągając poziom 292,3 mln uncji (9,1 tys. ton).
Najwięcej srebra jednak zużywa przemysł. W ubiegłym roku zużył on 588,7 mln uncji (18,3 tys. ton) szarego metalu. Stanowi to połowę całkowitego popytu na srebro w postaci fizycznej. Srebro znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle elektronicznym, elektrycznym, chemicznym, fotograficznym i w medycynie. Każdy posiadacz telefonu czy komputera (klawiatura) jest także w jakimś stopniu właścicielem srebra. Dlatego też jeżeli mamy stary sprzęt elektroniczny lepiej jest go nie wyrzucać tylko zanieść do skupu styków srebrnych.
W 2015 roku jubilerzy na całym świecie zużyli 226,5 uncji srebra (7,0 ton). Biżuteria ze srebra jest chętnie kupowana ze względu na niższą cenę niż złotej, ale tak samo jak przy żółtym metalu, głównymi odbiorcami pozostają klienci w Chinach i Indiach. W krajach tych także jest największy popyt na srebrną zastawę stołową, której globalna produkcja w ostatnim roku wyniosła 62,9 mln uncji (2,0 ton).
Podaż srebra
Całkowita ubiegłoroczna podaż srebra wyniosła 1040,6 mln uncji (32,4 tys. ton) i była o 1,2% niższa niż w roku 2014. Pomimo, że produkcja kopalń wzrosła o 2,1% to znacząco, o 13,2 % obniżyła się podaż srebrnego złomu. Przyczyną były stosunkowo niskie ceny srebra – średnio 15,68 USD za uncje, wobec 19,08 USD w roku poprzednim. Pozycje zabezpieczające (hedging) stosowana przez producentów obawiających się spadku cen srebra w ubiegłym roku uległy znaczącej redukcji. Oznacza to ogólny optymizm co do możliwości wzrostu cen srebra. Jeżeli teraz porównamy popyt i podaż na srebro , to warte odnotowania jest wzrost deficytu tego metalu z 71,3 mln uncji w roku 2014 do 112,5 mln uncji w roku 2015. Na pewno będzie miało to wpływ na presje popytową i w dalszej kolejności na cenę srebra.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |