Naga MarketsCena soi w okolicach 8,70 USD. Ożywienie eksportu surowca do ChinZawirowania wokół statusu porozumienia handlowego pierwszej fazy na linii USA-Chiny dały o sobie znać na rynku soi, gdzie wczoraj pojawiła się nieco większa zmienność. Ogólnie jednak ostatnie tygodnie na tym rynku są spokojne, a cena soi w USA oscyluje obecnie w okolicach 8,70 USD za buszel. 

Chiny z rekordową liczbą zamówień soi

Popyt na amerykańską soję ze strony Chin w ostatnim czasie się ożywił i powrócił on już do poziomów sprzed wojny handlowej. Państwo Środka zamówiło już ponad 3 mln ton amerykańskiej soi z dostawą na lata 2020-2021. To najwyższy poziom wstępnych zamówień od 2014 roku.

Niemniej, pod dużym znakiem zapytania stoi przyszłość chińskich zamówień na soję ze Stanów Zjednoczonych, bowiem w ostatnich latach – czyli w czasie, kiedy Chiny i USA prowadziły wojnę handlową – Brazylia wykorzystała sytuację i znacząco zwiększyła eksport swojej soi do Państwa Środka.

Kolejne lata mogą być więc okresem bardziej zażartej rywalizacji USA i Brazylii jako czołowych dostawców soi do Chin. To zaś oznacza możliwość pojawienia się wojny cenowej.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here