Naga MarketsCena soi na drodze do drugiego z rzędu tygodnia dynamicznych wzrostówStrona popytowa na rynku soi się nie zatrzymuje. O ile na rynkach kukurydzy czy pszenicy dostrzegalne jest wyraźne odreagowanie niedawnych zwyżek, to notowania soi w USA zaledwie stabilizują się w okolicach 11,40-11,50 USD za buszel, czyli blisko kilkuletnich maksimów. Obecnie cena soi w USA jest najwyższa od lipca 2016 roku.

Chiński popyt na soję zdecydowanie zwiększa jej notowania

Dynamiczna zwyżka notowań soi wynika przede wszystkim z dużego popytu na ten towar ze strony Chin. Państwo Środka nadal kupuje ogromne ilości soi na globalnym rynku – po rekordowo dużym imporcie soi z Brazylii, obecnie Chiny składają znaczące zamówienia na soję z USA.

Jednak nie tylko kwestia dużego popytu wpływa na zwyżkę notowań soi. Presję na wzrost notowań tego towaru wywiera również obniżenie prognoz plonów soi w Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu Departament Rolnictwa podał, że w sezonie 2020/2021 oczekuje plonów na poziomie 50,7 buszli na akr, co jest niższą wartością niż nawet najbardziej pesymistyczne prognozy analityków.

Niemniej, z technicznego punktu widzenia warto mieć na uwadze fakt, że notowania soi w USA po raz kolejny dotarły do poziomów wykupienia, co zwiększa prawdopodobieństwo spadkowej korekty.

Notowania soi w USA – dane dzienne

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here