Naga MarketsCena ropy zmierza do największego tygodniowego wzrostu od czerwcaCeny ropy naftowej WTI oraz Brent zmierzają do osiągnięcia największych tygodniowych wzrostów od początku czerwca, przerywając trwająca dwa tygodnie z rzędu spadkową passę. Zwyżkę cen surowca wspierają osłabienie dolara oraz zaburzenia podaży, m.in. w Zatoce Meksykańskiej oraz Norwegii.

  • W przypadku eskalacji strajku w Norwegii, podaż norweskiej ropy może spaść o 25%
  • Libia chce zwiększyć produkcję ropy do 1,7 mln baryłek dziennie
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA niepewny przed wyborami prezydenckimi

Ropa WTI w piątek balansuje na granicy wzrostu i spadku

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX w piątek rano tanieje o 0,17% do 41,08 dol. za baryłkę. Czwartkowa sesja zakończyła się ostatecznie wzrostem ceny surowca o aż 3,10% i wybiła kurs powyżej 41 dol.

Cena ropy zmierza do największego tygodniowego wzrostu od czerwca
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Na ten moment, ropa WTI notuje wzrost od początku tygodnia o aż 11,01%, to największy tygodniowy wzrost od początku czerwca., czyli aż od 4 miesięcy.

Cena ropy zmierza do największego tygodniowego wzrostu od czerwca
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent opada w piątek rano o 0,30% do 43,21 dol. za baryłkę. W czwartek ropa Brent zyskała nieco więcej niż WTI, bo 3,22%.

Za zwyżkę ropy w tym tygodniu odpowiadał szereg czynników. Przede wszystkim, zeszły tydzień zdołował cenę surowca do dość niskich poziomów startowych.

Zobacz również: Cena złota powyżej 1900 dol. Pakiet stymulacji fiskalnej przed wyborami?

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Niespodziewana redukcja ropy poza krajami OPEC

Nie bez znaczenia było także ograniczenie podaży amerykańskiego surowca na rynki wywołane kolejnym huraganem w Zatoce Meksykańskiej, a przemysł naftowy w regionie został ponownie sparaliżowany.

Tym razem sprawcą był huragan Delta, który spowodował wstrzymanie wydobycia i redukcję produkcji ropy w Zatoce aż o 92%, czyli o 1,69 mln baryłek dziennie.

– Produkcja ropy przez kraje niebędące w OPEC dozna sporego szoku w kolejnych tygodniach i to będzie czynnikiem napędzającym rebalansowanie wycen na rynku naftowym. – zauważył Edward Moya, analityk w OANDA.

W Norwegii nadal trwa strajk pracowników, a rozwiązania sytuacji związki oraz przedstawiciele rządu szukać będą w rozmowach prowadzonych w piątek. Jeśli dojdzie do eskalacji protestów, to redukcja produkcji może się potroić do nawet 0,94 mln baryłek ropy mniej dziennie.

Tymczasem, pesymistyczne prognozy długoterminowe przedstawił OPEC, którego przedstawiciele zapowiedzieli, że popyt na ropę w latach 30. tego wieku przestanie rosnąć i po tej dekadzie zacznie obniżać się.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here