Naga Markets

Cena ropy z szansą na spadek do 60 dol. Czy to już dobry czas na kupowanie akcji? Już pod koniec kwietnia saldo “byków” i “niedźwiedzi” w cotygodniowym sondażu AAII (American Association of Indivudual Investors) spadło do jednego z 3 najniższych poziomów tego przeprowadzanego od 1987 roku w USA badania sentymentu inwestorów indywidualnych (-43 pkt. proc.).

S&P 500 w miejscu do akumulacji?

Z kontrariańskiego punktu widzenia skłaniało to – jak by to nie było trudne w obecnej sytuacji – do pozytywnego myślenia na temat perspektyw rynku akcji. W końcu dwa najniższe odczyty sentymentu inwestorów indywidualnych w USA ustanowione zostały w przeszłości w marcu 2009 i październiku 1990 r.Było to dokładnie w dołkach ówczesnych “rynków niedźwiedzia” (wcześniejszego związanego z inwazją Iraku na Kuwejt i wywołanym nią szokiem naftowym, który wepchnął gospodarkę USA w gospodarczą recesję i późniejszego związanego z Wielką Recesją i kryzysem kredytów hipotecznych). Z perspektywy czasu były to idealne momenty na zakupy akcji w USA – S&P 500 nigdy później nie był już niżej.

Oczywiście na razie trwa wrzesień – najsłabszy w przeszłości miesiąc w roku dla amerykańskiego rynku akcji, a przed nami październik – miesiąc krachów, a wiec nie należy przesadzać z kontrariańskim optymizmem.

Ceny ropy szansą dla byków

Ale pojawił się ostatnio pewne światełka nadziei. Przede wszystkim cena kontraktów na ropę naftową w USA ewidentnie wyłamała się w dół z kształtującej się od lutego formacji “podwójnego szczytu” i jej rozmiary sugerują, że już za kilka tygodni zobaczymy cenę WTI w okolicach dołków z grudnia ub.r. (być może nawet poniżej poziomu 70 USD za baryłkę).

Identycznie wygląda sytuacja techniczna na wykresie ceny ropy Brent.

Oczywiście nie należy przesadzać z tymi nadziejami, bo wykres ceny ropy w dłuższym horyzoncie sugeruje, że spadek poniżej poziomu 60 dolarów jest w najbliższej przyszłości raczej niemożliwy. Ale dobre byłoby i to.

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Rajd Bitcoina przed aktualizacją Ethereum. Natomiast cena złota odbiła się od krytycznego wsparcia
Następny artykułFord przygotowuje się do zanurzenia w metaverse i NFT
Analizuje rynki finansowe już od 1995 roku, gdy rozpoczął pracę w biurach maklerskich DM Magnus i RDM Polonia w Krakowie. W latach 1999-2008 pracował jako zarządzający, a następnie główny analityk w SEB TFI. W latach 2009-2019 roku był głównym analitykiem CDM Pekao. Od 2008 roku autor poświęconego koniunkturze na rynkach finansowych i w gospodarce bloga K(NO)W FUTURE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here