Cena ropy BRENT wzrosła od początku listopada o ponad 34 proc. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że notowania czarnego złota dotarły w okolice 49 dolarów za baryłkę, co było najwyższym poziomem od pierwszej połowy marca br. Mimo, że od kilku dni obserwujemy spokojne spadki, to jednak analitycy Goldman Sachs prognozują, że w przyszłym roku cena tego surowca wzrośnie do 65 dolarów.
- Cena ropy wzrosła od początku listopada o ponad 34 proc.
- Cena ropy najwyżej od marca br.
- Zdaniem analityków Goldman Sachs, cena ropy wzrośnie w 2021 r. do 65 USD
Cena ropy najwyżej od marca br.
Spoglądając na notowania ropy BRENT zauważymy, że jej cena wzrosła w ostatnim czasie do najwyższego poziomu od pierwszej połowy marca. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że rynek pokonał techniczny opór w wysokości 46,30 USD. Okazuje się więc, że jeżeli tyle trwające od kilku dni, spokojne spadki bedą kontynuowane, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy re-testu tego poziomu. Jego trwałe odrzucenie mogłoby natomiast otworzyć drogę do ponownych wzrostów. Techniczne opory, do których tendencja ta mogłaby dotrzeć znajdują się natomiast w okolicy 53,50 USD i dalej 59 USD.
Te artykuły również Cię zainteresują
Zapraszamy na bezpłatny webinar: Wprowadzenie do inwestowania

Cena ropy wzrośnie do 65 USD
Analitycy Goldman Sachs prognozują natomiast, że cena ropy BRENT wzrośnie w 2021 roku aż do poziomu 65 dolarów za baryłkę.
Ich zdaniem, za tak znaczną aprecjację notowań ropy naftowej odpowiedzialne będzie przywrócenie równowagi na rynku w związku ze wzrostem popytu na szczepionki.
Wskazują nie jednak równocześnie, że w perspektywie krótkoterminowej, rynek ten stoi w obliczu malejącego popytu spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie i wprowadzanych z tego powodu obostrzeń.
Zdaniem analityków, popyt na ropę może w najbliższym czasie spaść o 3 mln baryłek dziennie, co tyle częściowo zostanie zrównoważone ogrzewaniem i uzupełnianiem zapasów.
– Sprzeczne sygnały, które mogą powodować wahania cen w nadchodzących tygodniach, dodatkowo skomplikują decyzję OPEC + o opóźnieniu lub wdrożeniu planowanego styczniowego wzrostu produkcji o 1,9 mln baryłek dziennie – zauważają analitycy Goldman Sachs.
Autor poleca również:
- Porozumienie między UE a UK w tym tygodniu albo wcale? Irlandzki minister ostrzega
- Kurs funta w kierunku 1,35 USD. Ma pomóc słaby dolar, szczepionka i Brexit
- Londyńskie City straci swój blask po okresie przejściowym? Handel przenosi się na kontynent
NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.