Naga MarketsCena ropy nafotwejMimo, że jeszcze kilka tygodni temu ropa naftowa w niektórych częściach świata przypominała odpady przemysłowe, za które trzeba było płacić ludziom, aby je zabrali, to od pewnego czas znów zyskuje ona na wartości. Tylko od początku maja br. cena czarnego złota wzrosła już o niemal 80%.

  • Cena ropy wzrosła od początku maja o niemal 80%
  • Kryzys na rynku ropy dobiegł końca
  • Cena ropy najwyżej od 2 miesięcy
  • Cena ropy nie wróci poniżej 4 zł/l

Ograniczenie wydobycia przyniosło zamierzony efekt

Wybuch pandemii i wprowadzony z jej powodu lockdown największych światowych gospodarek doprowadził do niemal skokowego spadku popytu na ropę, co w naturalny sposób znalazło swoje odzwierciedlenie w równie dynamicznym spadku jej notowań. Wydarzenia te zmusiły producentów do ograniczenia wydobycia, co pomogło przywrócić równowagę na rynku i w konsekwencji przyniosło zamierzony skutek doprowadzając do wzrostowego odbicia na notowaniach surowca.

Te artykuły również Cię zainteresują
Za wzrostem notowań ropy stoją także najnowsze prognozy Międzynarodowej Agencji Energetyki, z których wynika, że popyt na surowiec może wzrosnąć nawet powyżej poziomów sprzed kryzysu.

– Naszym zdaniem najgorsze jest już za nami – powiedział Daniel Ghali, strateg towarowy TD Securities.

Podobnego zdania jest także Pierre Andurand, dyrektor inwestycyjny i założyciel Andurand Capital Management LLP., który już w minionym tygodniu przyznał, że Państwa OPEC+ wystarczająco ograniczyły wydobycie a popyt powoli, stopniowo będzie się odbudowywał.

Szacuje się, że wraz z odmrażaniem światowej gospodarki i powrotem działalności gospodarczej oraz turystyki do normalności, popyt na ropę będzie stopniowo wzrastał.

Cena ropy nie wróci poniżej 4 zł/l

– Popyt powoli będzie się odbudowywał, jednak spodziewam się, że część pracowników, jak i pracodawców zdecyduje się na przedłużenie izolacji i pozostanie na dłużej przy trybie pracy zdalnej. W związku z tym powrót do sytuacji sprzed pandemii zajmie dużo czasu i raczej nie nastąpi w tym roku, a globalnie rynek naftowy odzyska swoją stabilność prawdopodobnie dopiero za kilka lat – uważa Rafał Pietrasina, prezes Anwimu – operatora sieci stacji paliw Moya, która na koniec 2019 r. liczyła 240 placówek i była szóstą największą siecią stacji paliw w Polsce.

Jego zdaniem, na polskich stacjach paliw sytuacja powoli będzie się zmieniała. Na razie widać stabilizację cen paliw z lekkim trendem wzrostowym. Jest to spowodowane przede wszystkim powoli rosnącą ceną ropy. Biorąc pod uwagę również to, że kolejne obostrzenia systematycznie są znoszone, należy spodziewać się, że wartości poniżej 4 zł na litrze benzyny odejdą w zapomnienie.

Najnowsze prognozy detalicznych cen paliw przygotowana przez e-petrol.pl na nadchodzący tydzień (25-31 maja 2020 r.) zakładają następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw:

  • 3,97-4,12 PLN/l dla benzyny bezołowiowej 95
  • 4,32-4,44 PLN/l dla benzyny bezołowiowej 98
  • 3,99-4,12 PLN/l dla diesla
  • 1,69-1,78 PLN/l dla autogazu

Cena ropy WTI najwyżej od dwóch miesięcy

Spoglądając na notowania ropy WTI zauważymy, że wskutek trwających od czterech tygodni wzrostów, rynek pokonał opór w okolicy 30,50 USD i znalazł się na najwyższym poziomie od ponad dwóch miesięcy.

WTI Daily

Daniel Hynes, starszy strateg surowcowy w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. uważa, że cena ropy prawdopodobnie nie spadnie już poniżej 20 dolarów za baryłkę, chyba że pojawi się kolejna fala zachorowań na COVID-19.

Autor poleca:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMZ: 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 21 867
Następny artykułCięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here