Rynek surowców energetycznych odrabia straty wywołane nadmierną produkcją względem popytu. Teraz pomógł huragan, ale rynek dalej jest niestabilny i bez reakcji OPEC szybko możemy znów zobaczyć spadki na giełdach, a wkrótce i na stacjach paliw. W Wielkiej Brytanii bez rewolucji po wczorajszym posiedzeniu.

Dane z USA

Wczoraj poznaliśmy pakiet danych z USA. Rynek budowy domów nie wygląda tak dobrze, jak sądzono, aczkolwiek jesteśmy na wysokich poziomach. Dobrze za to wypada liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która stabilizuje się wyraźnie poniżej miliona. W dalszym ciągu warto jednak pamiętać, że stabilny odczyt tego wskaźnika to około 250 tysięcy. Mamy zatem obecnie dużą rotację miejsc pracy w USA. Dolar przyjął te dane dość defensywnie. Było to również konsekwencją korekty po wczorajszym silnym umocnieniu wywołanym decyzją FED.

 


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Odbicie na ropie trwa

Początek miesiąca był bardzo słaby dla rynku ropy naftowej. W dwa tygodnie zobaczyliśmy spadek o 15%. Od tego momentu jednak trochę się zmieniło, ekstremalne warunki pogodowe to nie jest coś, co patrząc na rok 2020 powinno nas szczególnie dziwić. Doprowadziło to jednak do gwałtownego spadku produkcji ropy w USA. W rezultacie nadmiar towaru na rynku, który obniżał ceny nagle przestał mieć miejsce. Od początku tygodnia ropa naftowa podrożała o około 10% odzyskując większość spadków.

Bez niespodzianek na wyspach

Bank Anglii okazał się znacznie bardziej przewidywalny dla rynków niż rząd. Wczorajsze posiedzenie stabilnie 9 głosami za bez głosów odmiennych, utrzymało stopy procentowe na niezmienionym poziomie. 0,1% jest najniższym poziomem w historii. Po kryzysie z 2008 roku pozostały one na poziomie 0,5%. Do 0,25% obniżono je dopiero przy okazji zamieszania w sprawie Brexitu.

Brytyjczycy podobnie jak Amerykanie nie chcą wprowadzać ujemnego oprocentowania, by nie zniechęcać ludzi do trzymania pieniędzy w bankach. Rynki przyjęły to posiedzenie bardzo neutralnie.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Warto przeczytać również:

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here