Naga MarketsRopa naftowa wybija z 3-miesięcznych minimów. Odbudowa popytu na paliwa wątpliwaCena ropy naftowej WTI w czwartek rano opada o ponad 1% po silnych środowych wzrostach, które uratowały notowania od zejścia poniżej 36 dol. za baryłkę. Ceny surowca osiągnęły trzymiesięczne minima wskutek rosnącej niepewności co do odbudowy popytu na paliwa we wciąż trwającej pandemii koronawirusa.

  • Chiny we wrześniu redukują import ropy, a sytuacja w przemyśle uległa nieznacznej poprawie
  • OPEC+ od stycznia zmniejsza redukcje ropy do 5,8 mln baryłek dziennie
  • Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 28 mln

Ropa WTI tanieje w czwartek rano

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX w środę wybiła się z trzymiesięcznych minimów w okolicach 36,15 dol. za baryłkę i sesję zakończyła z 3,51-proc. wzrostem do 38,05 dol. na zamknięciu.

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek rano cena ropy WTI osuwa się o 1,05% do 37,65 dol. za baryłkę.

Ropa naftowa wybija z 3-miesięcznych minimów. Odbudowa popytu na paliwa wątpliwa
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast kurs ropy Brent notowanej na europejskiej ICE w środę również zahaczył jeszcze o trzymiesięczne minima w okolicach 39,30 dol. bbl., i podobnie wybił się w górę jak WTI, w tym przypadku o 2,54% do 40,79 dol. na koniec dnia. W czwartek rano ropa Brent tanieje o 0,34% do 40,65 dol. bbl.

Ropa naftowa wybija z 3-miesięcznych minimów. Odbudowa popytu na paliwa wątpliwa
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Wybicie ceny ropy z silnego trendu spadkowego bez wątpienia ma związek z osłabieniem dolara po ponad sześciodniowej zwyżce notowań amerykańskiej waluty. Widać to w zachowaniu indeksu dolara (DXY), który po środowym wybiciu do miesięcznego szczytu na 93,66 pkt., osunął się o 0,30% do 93,24 pkt. na koniec środowej sesji. W czwartek ten spadkowy ruch jest kontynuowany i obecnie DXY osiąga 93,08 pkt.

Zobacz również: Cena złota w długim terminie w górę nawet do 2700 dol., twierdzi Credit Suisse

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

API: zapasy ropy wzrosły w zeszłym tygodniu

Silnym bodźcem spadków cen był także sygnał ze strony Saudi Aramco, który obniżył ceny eksportowanej do Azji ropy Arab Light. Planowane są także obniżki cen na rynki europejskie.

– Gdy znaczący bliskowschodni producenci obniżają swoje ceny, to normalne że światowy rynek panikuje i następuje jego silna reakcja – stwierdził Paola Rodriguez-Masiu, analityk rynkowy Rystad Energy.

Według szacunkowych danych American Petroleum Institute, które w tym tygodniu wyjątkowo zostały przedstawione w środę, nie wtorek, z uwagi na święto pracy w USA, zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu wzrosły o 3 mln baryłek. Oficjalne dane od Energy Information Administration ukażą się już dzisiaj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here