Naga MarketsCena ropy WTI wzrosła w poniedziałek pomimo obaw o rozwój pandemiiCena ropy naftowej w poniedziałek rano wzrasta powyżej 52,50 dol. za baryłkę, po tym jak styczeń ostatecznie przyniósł zwyżkę notowań surowca o ponad 7,5%. Wciąż, kluczowymi kwestiami pozostaje rozwój pandemii oraz konieczność sterowania podażą surowca przez kraje zrzeszone w grupie OPEC+.

  • Libia zmniejszy podaż ropy w lutym, jak podaje Bloomberg
  • Goldman Sachs spodziewa się wzrostu ceny ropy do nawet 65 dol. w pierwszej części 2021 roku

Ropa naftowa w górę w poniedziałek

Analitycy OPEC+ szacują, że zgodność w wypełnianiu redukcji podaży ropy naftowej przez członków grupy w styczniu wyniosła 99%, jak wynika z  podanych przez Bloomberg informacji pochodzących od anonimowego źródła.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy naftowej WTI w porannej części poniedziałkowej sesji wzrosła o 0,67% do 52,55 dol. za baryłkę. Zeszły tydzień przyniósł nieznaczny spadek ceny surowca o 0,13%.

Cena ropy WTI wzrosła w poniedziałek pomimo obaw o rozwój pandemii
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent zyskała w poniedziałek rano 1,15% i jej kurs wspiął się do 55,64 dol. za baryłkę.

Cena ropy WTI wzrosła w poniedziałek pomimo obaw o rozwój pandemii
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Rząd Indii zdecydował postawić na ekspansywną politykę fiskalną w 2021 roku zatwierdzając nowy budżet. Może to przełożyć się na istotny wzrost zapotrzebowania na ropę w drugim najludniejszym państwie świata i w rezultacie wywrzeć pozytywną presję na kurs surowca. Rozwój Indii ma zdaniem Saxo Bank stanowić jeden z filarów początku hossy surowcowej, która ma rozpocząć się w tej dekadzie. Pisaliśmy o tym tutaj: Hossa na rynku surowcowym ma zacząć się już w tym roku zdaniem Saxo Bank

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wskazanie PMI dla przemysłu w Chinach za styczeń 2021 r. o wartości 51,3 pkt. okazało się niższe niż spodziewane przez analityków 51,6 pkt., co może świadczyć o wpływie ograniczeń związanych z pandemią na produkcję w największej azjatyckiej gospodarce.

Sytuacja związana z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych również może ulec pogorszeniu względem niedawnych prognoz z uwagi na pojawienie się “brytyjskiego” szczepu wirusa w Ameryce Północnej. Doradca prezydenta USA ds. służby zdrowia w niedzielę poinformował, że będzie to już niedługo dominujący szczep SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również: Cena srebra wystrzeliła mocno w górę na fali spekulacyjnej manii

Jego większa zaraźliwość i zdolność do transmisji może mieć przełożenie na kontynuację restrykcji oraz w rezultacie zmniejszenie popytu na paliwa.

Średnioterminowe perspektywy dla rynku ropy są dobre, jednak istotne są także krótkoterminowe czynniki ryzyka związane ze szczepionkami i wirusem. Inwestorzy stają się zaniepokojeni efektywnością szczepionek względem zmutowanych szczepów, po tym jak Izrael wydłużył trwanie lockdownu – zauważył Stephen Innes, główny strateg w AxiCorp.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: giełda komentarze | co to jest kod blik | funt szterling | kurs kryptowalut wykres | analizy gieldowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here