Cena ropy naftowej WTI spadła we wtorek rano w wyniku rosnących obaw o szybkie zatwierdzenie pakietu stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych, a także o rozwój pandemii w Unii Europejskiej w sytuacji, gdy szczepionka od AstraZeneca wciąż nie została tam zatwierdzona.
- Indie zwiększyły import ropy w grudniu do największych poziomów od dwóch lat
- Citibank zwrócił uwagę na zaburzenie sytuacji podażowej, gdy sankcje nałożone na Iran zostaną zniesione
- Arabia Saudyjska pracuje nad możliwością zastąpienia technologii generacji prądu z paliw kopalnych na rzecz OZE
Ropa Brent poniżej 56 dol. bbl
Kurs ropy jeszcze przed dwoma tygodniami wyznaczał nowe 11-miesięczne maksima, jednak notowania złapane zostały w kleszcze dwóch głównych rynkowych czynników: spodziewanej stymulacji fiskalnej w USA oraz obaw o odbudowę popytu na paliwa w obliczu rozwoju pandemii.
Cena ropy WTI porannej części wtorkowej sesji spadła o 0,47% do 52,53 dol. za baryłkę tracąc część zwyżki wypracowanej w poniedziałek. Nadal jednak bilans tego tygodnia jest dodatni, a notowania surowca wzrosły w nim o 0,50%. Kurs ropy w ostatnich dniach stycznia zmierza do zamknięcia tygodnia ponad 8% na plusie.
Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie surowcowej ICE opadła we wtorek rano o 0,64% do 55,58 dol. za baryłkę. Styczeń jak do tej pory przyniósł zwyżkę o 7,5%.
Członkowie administracji Bidena starają się przekonać Republikańskich legislatorów do zaakceptowania pakietu stymulacji fiskalnej w obecnej formie, jednak bieżący przestój zaczyna tworzyć uczucie deja vu co do możliwości szybkiego wdrożenia pomocy gospodarce.
Zobacz również: Trading mobilny: kurs euro, notowania S&P 500 oraz cena pszenicy na platformie Capital.com
Sytuacja pandemii w Stanach Zjednoczonych zdaje się uspokajać, a liczba przypadków spadać. W krajach Europy Zachodniej nadal trwają surowe restrykcje oraz lockdowny, jednak spodziewane jest ich luzowanie. Między innymi, we wtorek ma według zapowiedzi dokonać tego Polska.
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!
Ogniska koronawirusa pojawiły się w Chinach, co może przynieść “powtórkę z rozrywki”, jeśli chodzi o obostrzenia w kraju, który jest największym konsumentem ropy naftowej. Pozostając przy tematyce chińskiej, prezydent Chin, Xi Jinping, w trakcie swojego przemówienia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przestrzegł przed możliwością rozpoczęcia “nowej zimnej wojny” i dążeniem do globalnej dominacji, w pośredni sposób odnosząc się do USA.
Jak wynika z danych Petro-Logistics opublikowanych w poniedziałek, wskaźnik wypełnienia planu redukcji podaży ropy przez OPEC+ jest w styczniu na przeciętnym poziomie 85%, co wykazało jedność kartelu w podtrzymywaniu postanowień.
Autor poleca również:
- Biomed Lublin liderem wzrostów na mWIG40 w piątek
- Cena Bitcoina poniżej 29%! Czy to już koniec hossy kryptowalut?
- Cena ropy WTI w dół wskutek zaostrzenia pandemii w krajach azjatyckich