Naga MarketsCena ropy WTI wzrasta w środę rano. Biden może nie ruszyć strategicznych rezerwCena ropy WTI w porannej części środowej sesji nieznacznie zyskuje i zbliża się do poziomów tegorocznych szczytów będących także 7-letnimi maksimami. Nowy raport opublikowany przez amerykańską agencję rządową EIA może sugerować, że Biały Dom nie skorzysta z rezerw strategicznych, aby wywołać przecenę na rynku ropy.

Ropa WTI drożeje czwartą sesję z rzędu w środę rano

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w środę rano wzrasta o 0,19% do 84,31 dol. za baryłkę, po trzech silnych wzrostowych sesjach z rzędu. Łącznie w ich trakcie notowania surowca zyskały blisko 7%. 

Cena ropy WTI wzrasta w środę rano. Biden może nie ruszyć strategicznych rezerw
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Natomiast od początku roku ropa podrożała już o ponad 73%. Obecnie notowany poziom 84,31 dol. za baryłkę jest niewiele niżej niż tegoroczna najwyższa cena zamknięcia w tym roku na 84,65 dol. za baryłkę. W trakcie sesji kurs ropy WTI wybił jeszcze wyżej w październiku, do 85,41 dol. za baryłkę, co okazało się być 7-letnimi maksimami.

Tymczasem, ropa Brent zyskuje skromne 0,04% i drożeje do 85,12 dol. za baryłkę.

 

Cena ropy WTI wzrasta w środę rano. Biden może nie ruszyć strategicznych rezerw
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Jak wynika z szacunkowych danych zaprezentowanych we wtorek przez branżową agencję American Petroleum Institute, zapasy ropy naftowej w USA niespodziewanie zmalały w zeszłym tygodniu o 2,48 mln baryłek. Przeciętna prognoza analityków zakładała ich zwiększenie się o 1,9 mln baryłek, a w poprzedzającym tygodniu wzrosły o aż 3,6 mln baryłek. Zmniejszyły się także zapasy paliw: o 552 tys. baryłek.

Oficjalne dane rządowe od Energy Information Administration zostaną upublicznione w środę wieczorem.

Jednym z czynników, który mógł wpłynąć na kontynuację zwyżki z poprzednich sesji jest opublikowanie przez EIA raportu dotyczącego prognoz dla rynku ropy w krótkim terminie (EIA short-term outlook). Wynika z niego, że produkcja w 2022 roku wyprzedzi malejący popyt na ropę, co ma spowodować zniżkę ceny ropy Brent do 72 dol./bbl.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Co istotne, rynek odebrał tą informację jako zniwelowanie możliwości uwolnienia rezerw strategicznych przez prezydenta USA, Joe Bidena. Administracja Białego Domu sugerowała wcześniej, że jest to możliwe, na fali wypowiedzi Bidena mających nakłonić OPEC+ do odkręcenie kurków.

Zobacz również: Sieć kin AMC planuje płatności w shiba inu (SHIB) oraz dogecoinie (DOGE)

Raport EIA ogranicza nieco obawy, że USA uwolni zapasy ropy z rezerw strategicznych (SPR). – stwierdził Vivek Dhar, analityk Commonwealth Bank.

Publikacja rządowego raportu co do perspektyw rynku ropy sugeruje, że skorzystanie z rezerw strategicznych nie będzie konieczne. – podkreślili analitycy ANZ Research.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc akcje rekomendacje | prognozy dla dolara | dax notowania na żywo | pzu akcje rekomendacje | kurs jsw | pekao akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here