Naga MarketsCena ropy WTI w górę w czwartek. Poziom rezerw w USA najniższy od 3 latCena ropy naftowej WTI wzrasta w czwartek rano rozszerzając zakres środowej zwyżki w sytuacji, gdy rynek wykazuje oznaki nadwyżki popytu, co dodatkowo podparte jest najniższym poziomem rezerw w USA od 3 lat.

  • Spotkanie FOMC/Fed okazało się potoczyć zgodnie z oczekiwaniami rynku, choć wydźwięk zdaje się być nieco bardziej jastrzębi niż się spodziewano
  • Stopy procentowe mogą być podwyższone już w 2022 roku, a tapering rozpoczęty jeszcze w tym roku
  • Rosnące ceny gazu ziemnego mogą jeszcze napędzić wzrost cen ropy
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa drożeje w czwartek, zapasy w USA po raz kolejny zmniejszyły się

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,15% do 72,34 dol. za baryłkę, przez co zniżka z początku tygodnia jest już zniwelowana, notowania surowca zmierzają do zamknięcia piątego z rzędu tygodnia na plusieOd początku tego kwartału potaniała jednak o 1,6%, niemniej w tym roku podrożała łącznie o blisko 50%.

 

Cena ropy WTI w górę w czwartek. Poziom rezerw w USA najniższy od 3 lat
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Zwyżka notowań surowca wywołana została zapewne szeregiem czynników wskazujących na rosnący popyt na paliwa w sytuacji ograniczonej podaży. Odzwierciedleniem tego jest przekraczające oczekiwania analityków skurczenie się rezerw ropy naftowej o 3,48 mln baryłek wobec prognozy wynoszącej 2,44 mln baryłek. Wskutek kolejnego z rzędu zmniejszenia zapasów, są one obecnie na najniższym poziomie od października 2018 roku.

W rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA wciąż nieczynne pozostają placówki odpowiedzialne za 16% produkcji ropy naftowej i 24% gazu ziemnego, kilka tygodni po przejściu huraganu Ida. Biorąc pod uwagę fakt, że przemysł naftowy regionu odpowiada za 17% wydobycia ropy w całych Stanach Zjedoczonych, wskutek wspomnianej klęski żywiołowej obecnie nieczynne jest 3% całej produkcji surowca w tym kraju.

Zobacz również:Cena złota w dół w czwartek pod presją nowych postanowień FOMC o stopach proc.

Problemy ze zwiększeniem produkcji mają także niektóre kraje OPEC+, które nie nadążają za wytycznymi grupy zakładającymi wzrost podaży o 400 tys. baryłek dziennie wraz z każdym miesiącem. Wśród nich są m.in. Kazachstan, Nigeria i Angola, a powodem są głównie awarie czy niedokończone naprawy i usprawnienia przerwane wskutek pandemii COVID.

invest

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wsparciem dla wzrostu cen ropy są także rosnące ceny gazu ziemnego, co powoduje sytuację, w której możliwa jest zmiana przez konsumentów ogrzewania z gazowego na paliwowe, co dodatkowo wpłynie na zwiększony popyt na ropę.

Ceny gazu z kolei rosną z powodu szeregu czynników: zmniejszonej podaży przez Rosję, zwiększonego popytu w Azji, a także niskich zapasów surowca w skali globalnej.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here