Naga MarketsCena ropy WTI w górę po sporej przecenie. OPEC+ pokazał plany na grudzieńCena ropy WTI w piątek rano odrabia część strat po silnej czwartkowej przecenie i notowana jest poniżej 80 dol. za baryłkę. Jednym z czynników odpowiadającym za zmienność notowań surowca jest decyzja OPEC+ o podtrzymaniu obecnego planu wydobycia na grudzień.

Ropa potaniała o 5% od początku tygodnia

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o 0,74% do 79,38 dol. za baryłkę odrabiając zaledwie część przeceny z poprzednich trzech sesji.Burzliwa czwartkowa sesja, w której początkowo kurs ropy WTI osiągnął poziom 83,42 dol./bbl, by potem opaść nawet do 78,25 dol./bbl, ostatecznie zakończyła się na poziomie 78,81 dol./bbl po spadku o 2,54%.

Łącznie, w ciągu trzech poprzednich sesji ropa WTI potaniała o 6,2%, natomiast od początku tego roku podrożała o 63,5%.

Cena ropy WTI w górę po sporej przecenie. OPEC+ pokazał plany na grudzień
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Przedstawiciele OPEC+ na czwartkowym spotkaniu uzgodnili podtrzymanie zakładanej podwyżki podaży ropy naftowej przez grupę o 400 tys. baryłek dziennie od początku grudnia. Na nic zatem zdały się apele prezydenta USA, Joe Bidena, który wcześniej wielokrotnie zwracał się w kierunku OPEC o zwiększenie produkcji, co miałoby wpłynąć na uspokojenie wzrostu cen surowca.

Producenci obawiają się, że zwiększenie produkcji zostanie przeprowadzone zbyt szybko i są zaniepokojeni nasilającą się ostatnio walką z pandemią oraz tempem gospodarczej odbudowy. – stwierdził w czwartek saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, który jest przekonany, że rezerwy ropy będą zwiększać pod koniec 2021 i 2022 roku z uwagi na malejącą konsumpcję.

Biały Dom odpowiedział na decyzję OPEC+ komunikatem, w którym zapewnił, że rząd rozważy wszystkie dostępne narzędzia, aby zagwarantować dostęp do niskich cen energii dla obywateli Stanów Zjednoczonych. Chodzi zapewne o uwolnienie zapasów surowca z rezerw strategicznych, co potencjalnie wpłynęłoby na nieznaczną obniżkę cen.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Wygląda na to, że OPEC+ nie jest chętny do wykorzystania możliwości produkcyjnych w tym kluczowym momencie dla globalnej odbudowy wielu krajów z całego świata. – podkreślił rzecznik Białego Domu.

Wcześniej w tym tygodniu agencja EIA poinformowała o wzroście poziomu zapasów ropy w USA o 3,29 mln baryłek.

Pojawiają się pewne oznaki zmniejszonego popytu na ropę w Unii Europejskiej w październiku. Globalny popyt na ropę wciąż jest pod presją wynikającą z wariantu Delta COVID-19. – zaznaczył wicepremier Rosji, Aleksander Nowak.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: eurocash kurs akcji | wartość złotówki | rekomendacje giełdowe | oncoarendi akcje | lpp giełda | kurs dolara nbp prognozy |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here