Naga MarketsCena ropy WTI w górę o ponad 1%. Spodziewany spadek rezerw w USACena ropy naftowej WTI we wtorek rano rośnie o 1,17% powyżej poziomu 43 dol. za baryłkę wspierana słabnącym dolarem oraz prawdopodobnym spadkiem zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych. Skurczenie się rezerw może dodatkowo zwiększyć się wskutek tymczasowego zamknięcia większości produkcji w Zatoce Meksykańskiej w zeszłym tygodniu.

  • Od początku roku ropa WTI potaniała o niemal 30%
  • Ostatni miesiąc przyniósł jednak wzrost ceny ropy WTI o 5,8%
  • Rynkowe sentymenty związane z rozwojem pandemii nadal podtrzymują niepewność inwestorów, liczba przypadków COVID-19 w USA przekroczyła 6 mln

Ropa WTI powyżej 43 dol. bbl

Ropa naftowa WTI notowana na amerykańskiej NYMEX we wtorek rano drożeje o 1,17% do 43,11 dol. za baryłkę, po poniedziałkowym spadku notowań na koniec sesji o 0,84% do 42,61 dol. bbl.

Cena ropy WTI w górę o ponad 1%. Spodziewany spadek rezerw w USA
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast cena futures na ropę Brent na europejskiej ICE we wtorek rano również notuje silny wzrost, o 1,06% do 45,76 dol. za baryłkę. Wtorkowa poranna sesja odbudowuje poniedziałkową stratę, która wyniosła aż 1,16% i sprowadziła kurs w dół do 45,28 dol. na koniec dnia.

Cena ropy WTI w górę o ponad 1%. Spodziewany spadek rezerw w USA
Notowania ropy naftowej Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Wtorkowa zwyżka cen ropy jest przede wszystkim wynikiem słabnącego USD. Indeks dolara spadł jeszcze niżej, przekraczając barierę 92 pkt i schodząc nawet tak nisko jak 91,78 pkt. Obecnie, wskaźnik ten jest na poziomie 91,84 pkt., najniższym od kwietnia 2018 roku.

Cena ropy WTI w górę o ponad 1%. Spodziewany spadek rezerw w USA
Indeks dolara. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Blok po 22 – 28 sierpnia 2020: GBP/USD, NZD/USD

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Spodziewany spadek zapasów ropy w USA

Inwestorzy i analitycy spodziewają się także spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które pełnią ważną rolę wskaźnika globalnego popytu na paliwa. Co więcej, huragan Marco, który zmusił do zamknięcia w szczytowym momencie nawet 83% produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej, wywołał potrzebę skorzystania z rezerw w celu wyrównania podaży surowca na rynek.

W związku z tym, analitycy Bloomberga zakładają spadek zapasów ropy w USA w zeszłym tygodniu w wysokości 2 mln baryłek, co oznacza już szósty z rzędu tydzień kurczących się amerykańskich rezerw. Dane American Petroleum Institute ukażą się wtorkowym popołudniem, a oficjalny wynik przedstawiony przez rządową agencję Energy Information Administration zaprezentowany zostaną w środę.

OPEC+ trzyma rękę na pulsie i dokładnie śledzi reakcje rynku na obecne poziomy podaży, w związku z czym jeden z największych producentów ropy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zapowiedział możliwość zmniejszenia wydobycia w październiku.

Rynek obecnie stosuje strategię: “czekaj i obserwuj”. Niektóre wskaźniki wykazują, że odbudowa popytu zanika, a podaż zwiększa się, co może wywołać trend spadkowy w następnych kilku miesiącach – stwierdził Daniel Hynes, analityk rynku surowcowego w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here