Naga MarketsCena ropy WTI w górę mimo wzrostu zapasów ropy w USACena ropy naftowej WTI we środę wzrasta niesiona nadzieją inwestorów co do odsunięcia w czasie planowanego ograniczenia redukcji wydobycia oraz informacjami o postępie prac nad szczepionką. Potencjał wzrostowy jest jednak niwelowany przez dane makroekonomiczne napływające ze Stanów Zjednoczonych.

  • Libia zwiększa produkcję do nawet 1,2 mln baryłek ropy
  • Pandemia nie zwalnia tempa rzucając cień na odbudowę globalnego popytu na ropę. Łączna liczba przypadków COVID-19 przekroczy niedługo 56 mln
  • Zapasy ropy w USA wzrosły według API

Ropa Brent tuż pod 44 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części środowej sesji wzrosła o 0,84% do 41,77 dol. za baryłkę.

Cena ropy WTI w górę mimo wzrostu zapasów ropy w USA
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę rano drożeje o skromne 0,32% do 43,94 dol.

Cena ropy WTI w górę mimo wzrostu zapasów ropy w USA
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Arabia Saudyjska nawołała członków OPEC+ do bycia elastycznym w odpowiedzi na sytuację na rynku ropy, co można zapewne odczytać jako ostrzeżenie o gotowości do ewentualnego podtrzymania obecnego poziomu redukcji wydobycia surowca przez grupę na część 2021 roku. Brak jednak formalnej rekomendacji po spotkaniu przedstawicieli krajów OPEC+, które miało miejsce we wtorek.

Członkowie OPEC+ spotkają się jednak ponownie już za dwa tygodnie na oficjalnym dwudniowym spotkaniu grupy dotyczącym poziomów wydobycia zaplanowanym na przełom listopada i grudnia.

Zobacz również: Trading mobilny: kurs funta, notowania ropy oraz akcje Tesli na platformie Capital.com

Eksperci twierdzą, że OPEC+ jest skłonny do zmiany pierwotnego planu, który zakładał zmniejszenie ograniczeń łącznej produkcji ropy z 7,7 mln baryłek dziennie do 5,7 mln. Grupa po prostu podtrzymałaby obecny poziom jeszcze kilka miesięcy dłużej licząc na poprawę sytuacji gospodarczej i wzrost popytu w Europie, Azji i Ameryce Północnej na wiosnę.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy wzrosły ponad oczekiwania analityków

Jak wynika z danych American Petroleum Institute, zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o 4,2 mln baryłek. To znacznie więcej niż przewidywali analitycy spodziewający się wzrostu o zaledwie 1,7 mln baryłek.

Pesymizmem nastawiają także dane dotyczące amerykańskiego sektora usług. Wskaźnik US Retail Sales uwidocznił, że sytuacja jest gorsza niż przewidywano. Sektor wzrósł o zaledwie 0,3%, podczas gdy analitycy ocenili poprawę na 1,6%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here