Naga MarketsCena ropy WTI w górę czwartą sesję z rzędu. Chiny sprzedały część rezerw surowcaCena ropy naftowej WTI wzrasta czwartą sesję z rzędu w obliczu oznak przewagi popytu na globalnym rynku paliw, gdy kraje OPEC+ nie nadążają ze zwiększeniem produkcji, a podaż w USA wciąż jest ograniczona wskutek klęski żywiołowej sprzed miesiąca.

Kurs ropy Brent blisko 3-letnich szczytów

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o 0,19% do ośmiotygodniowych maksimów na 73,44 dol. za baryłkę. To już trzecia wzrostowa sesja z rzędu, co sugeruje powrót byczego sentymenty na rynek.Łącznie od lokalnego dołka z sierpnia, czyli od poziomu 61,74 dol./bbl, ropa WTI podrożała już o niemal 19%. Zwyżka notowań surowca wygląda jeszcze bardziej imponująco jeśli odniesiemy ją wobec poziomów z początku tego roku: wtedy wynosi ponad 51%.

Cena ropy WTI w górę czwartą sesję z rzędu. Chiny sprzedały część rezerw surowca
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, kontrakty na ropę Brent notowaną na europejskiej giełdzie surowcowej ICE w piątek drożeje o 0,35% do 77,50 dol. za baryłkę również wspinając się do 8-tygodniowych maksimów, ale jednocześnie będąc bardzo blisko wybicia jeszcze wyżej do blisko 3-letnich szczytów!

Cena ropy WTI w górę czwartą sesję z rzędu. Chiny sprzedały część rezerw surowca
Kurs ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Nagła zwyżka notowań surowca i powrót do silnego trendu wzrostowego to zapewne efekt przewagi popytu przy ograniczonej przez różne czynniki podaży.

Przede wszystkim, wciąż nieczynne pozostają placówki odpowiadające za 16% zdolności wydobywczych ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej w USA na kilka tygodni po przejściu huraganu Ida, jak podała w czwartek agencja Bureau of Safety and Environmental Enforcement (BSEE). W odniesieniu do łącznego wydobycia surowca w USA stanowi to około 3%.

invest

Zobacz również: Cena złota spot w dół w piątek. Bank of England podążą śladami Fed

Co więcej, środowy odczyt zmiany poziomu zapasów surowca w USA wykazał spore ich skurczenie się przekraczając oczekiwania analityków. Wskutek tego, rezerwy ropy w Stanach Zjednoczonych są na najniższym poziomie od października 2018 roku.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Niektóre z krajów OPEC+ mierzą się z problemami związanymi ze zwiększaniem produkcji ropy zgodnie z wytycznymi dla grupy zakładającymi zmniejszanie pandemicznych redukcji o 400 tys. baryłek dziennie wraz z początkiem każdego miesiąca aż do grudnia. Wśród nich są m.in. Angola, Nigeria i Kazachstan.

Wszystko wskazuje na to, że OPEC+ zwiększy podaż w październiku zgodnie z planem, ale na potwierdzenie takiego obrotu spraw musimy poczekać do spotkaniu komitetu grupy już za kilka dni.

Chwilową negatywną presję na notowaniach ropy w piątek wywołała informacja o sprzedaży 4,43 mln baryłek ropy przez rządową chińską spółkę PetroChina do rąk prywatnej firmy Hengli Petrochemical.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here