Naga MarketsCena ropy WTI w dół w obliczu pandemii w krajach azjatyckichCena ropy naftowej WTI w porannej części piątkowej sesji ponownie opadła poniżej 53 dol. za baryłkę sprowadzona w dół obawami o odbudowę popytu na paliwa w 2021 roku. Niepokoje te nasiliła zaostrzająca się sytuacja epidemiczna w Chinach, a ciężarem dla notowań było umocnienie dolara.

  • Administracja Bidena zawiesza dzierżawę terenu pod wydobycie paliw kopalnych, co ograniczy podaż ropy
  • Zgodność krajów OPEC+ z redukcjami podaży w grudniu wyniosła aż 99%
  • To jednak mniej niż 101% w listopadzie

Ropa ponownie w dół

Odbudowujący się popyt na paliwa w Chinach był jednym z głównych czynników generujących pozytywny sentyment na rynku ropy, jednak doniesienia o zaostrzających się restrykcjach w częściach kraju wskutek pojawienia się nowych ognisk koronawirusa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zawiesił sprzedaż dzierżaw publicznego terenu pod wydobycie ropy oraz gazu, które odpowiadają łącznie za około 10% amerykańskiej podaży tych surowców. Ruch ten jest wypełnieniem obietnicy wyborczej Bidena, aby wstrzymać nowe inwestycje wydobywcze jako część planu zmierzenia się z problemem zmian klimatycznych.

– Pierwsze kroki podjęte przez administrację Bidena, w tym zawieszenie dzierżaw, skupienie się na wydatkach fiskalnych oraz spodziewane opóźnienie w zniesieniu sankcji nałożonych na Iran, mogą ograniczyć podaż na rynkach w tym i następnym roku – zaznaczyli analitycy Goldman Sachs.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Jak wynika z niepotwierdzonych informacji, miliony baryłek wenezuelskiej ropy, które zostały poddane embargu przez Stany Zjednoczone, mogło potajemnie zmierzać do Chin. Libia jest w trudnej sytuacji infrastrukturalnej po serii konfliktów, które nadwyrężyły przemysł naftowy raju i obecnie poszukuje wsparcia firm zagranicznych w celu pozyskania kapitału na naprawy.

Zobacz również: NASDAQ z najlepszym wynikiem historii w dniu inauguracji nowego prezydenta USA

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano spadła o 1,5% do 52,33 dol. za baryłkę.

Cena ropy WTI w dół w obliczu pandemii w krajach azjatyckich
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem ropa Brent również tanieje na europejskiej giełdzie ICE, o 1,23% do 55,32 dol. bbl.

Cena ropy WTI w dół w obliczu pandemii w krajach azjatyckich
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Inwestorzy na rynku ropy wyczekują informacji o zmianie poziomu rezerw w Stanach Zjednoczonych zapewnianych przez Energy Information Administration, które w tym tygodniu przedstawione zostaną dopiero w piątek.

Jednak już w środę poznaliśmy szacunkowe dane przygotowane przez American Petroleum Institute, według których zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych miały wzrosnąć o 2,6 mln baryłek, co zaskoczyło analityków spodziewających się ich stopnienia o 1,2 mln baryłek.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here