Naga MarketsCena ropy WTI w dół we wtorek, po wyznaczeniu nowych maksimów w poniedziałekCena ropy WTI osuwa się we wtorek rano do poziomów poniżej 84 dol. za baryłkę w obliczu galopujących cen gazu ziemnego i wzrostu popytu na paliwa. Rynek oczekuje na publikację wskaźników zmiany poziomu zapasów w USA, a także postanowień największych banków centralnych, które przedstawione zostaną na spotkaniach nadchodzących w najbliższych dniach.

  • BoJ i EBC spotykają się w tym tygodniu. Z kolei decyzje monetarne BoE i Fed poznamy w przyszłym tygodniu
  • Goldman Sachs zakłada, że ropa Brent pokona barierę 90 dol./bbl jeszcze w tym roku

Cena ropy naftowej opada we wtorek

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX spada we wtorek rano o 0,19% do 83,60 dol. za baryłkę, choć jeszcze w poprzedniej sesji (poniedziałkowej) notowana była 7-letnich maksimach na 85,41 dol. za baryłkę.Wciąż zakres zwyżki notowań surowca od początku tego miesiąca wygląda imponująco, bo wynosi aż blisko 12%. Natomiast łącznie od końca 2020 roku cena ropy wzrosła o ponad 72%.

 

Cena ropy WTI w dół we wtorek, po wyznaczeniu nowych maksimów w poniedziałek
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, kontrakty na ropę Brent na giełdzie ICE tanieją o 0,16%. Podobnie jak w przypadku WTI, w trakcie poniedziałkowej sesji notowania ropy Brent wyznaczyły nowe wieloletnie maksima, których ostatecznie nie udało się utrzymać.

 

Cena ropy WTI w dół we wtorek, po wyznaczeniu nowych maksimów w poniedziałek
Kurs ropy naftowej Brent na przestrzeni lat. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cena złota ponownie powyżej 1800 dol. za uncję. Czy to koniec wzrostowej serii?

Jednym z głównych czynników wywołujących zwyżkę notowań ropy w ostatnich tygodniach są rosnące ceny gazu ziemnego i węgla. To sprawia, że wzrasta popyt na ropę, która w niektórych przypadkach może być alternatywnym (tańszym) źródłem pozyskiwania energii cieplnej.

W przypadku węgla, interwencję na rodzimym rynku przed dwoma tygodniami podjęły Chiny. Reakcja notowań chińskich kontraktów terminowych na węgiel jest widoczna, jednak ich cena nadal jest wyższa o 10-15% niż w lipcu czy sierpniu. Z kolei ceny gazu ziemnego po przecenie w połowie października, ponownie wystrzeliły do góry.

 

Cena ropy WTI w dół we wtorek, po wyznaczeniu nowych maksimów w poniedziałek
Kurs chińskich kontraktów terminowych na węgiel. Źródło: tradingview.com

Zdaniem Goldman Sachs, ropa Brent jest w stanie przebić poziom 90 dol. za baryłkę jeszcze w tym roku. Jak wyliczyli analitycy banku inwestycyjnego, proces częściowego przechodzenia z gazu/węgla na ropę może jeszcze tej zimy oznaczać zużycie dodatkowych 1 mln baryłek dziennie. W odniesieniu do napiętej sytuacji na rynku ropy to sporo, biorąc pod uwagę, że OPEC+ zamierza zwiększyć podaż o 400 tys. baryłek dziennie wraz z początkiem listopada i potem grudnia.

 

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zatem, inwestorzy bacznie obserwują wskaźniki zmiany zapasów ropy i paliw, które mogłyby zasugerować kierunek poruszania się popytu. Szacunkowy odczyt od American Petroleum Institute będzie znany we wtorek, a oficjalny od EIA pojawi się w środę. Analitycy Reutersa oczekują wzrostu poziomu rezerw w USA o 1,7 mln baryłek.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here