Naga Markets

Cena ropy WTI w dół trzecią sesję z rzędu. OPEC+ prognozuje popyt w 2022 rokuCena ropy naftowej WTI opada w środę rano w obliczu rosnących oczekiwań, że podaż surowca przekroczy kulejący popyt, gdy pandemia ulega nasileniu w Europie i USA, a kolejne państwa wprowadzają ograniczenia lub lockdowny.

Ropa WTI tanieje w środę

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części środowej sesji osuwa się o 0,68% do 70,25 dol. za baryłkę, kontynuując spadki z dwóch poprzednich sesji.Jednak łącznie od początku tego miesiąca kontrakty na ropę WTI podrożały o ponad 6%. Natomiast od końca 2020 roku notowania surowca zyskały blisko 45%.

Cena ropy WTI w dół trzecią sesję z rzędu. OPEC+ prognozuje popyt w 2022 roku
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

International Energy Agency w swoim grudniowym raporcie na temat rynku ropy naftowej prognozuje nadwyżkę w wysokości 1,7 mln baryłek dziennie w I kw. 2022 r., spowodowaną stałym wzrostem podaży w połączeniu ze słabnącym popytem z powodu wzrostu liczby nowych przypadków COVID. Agencja prognozuje, że w 2021 roku globalny popyt wzrośnie o 5,4 mln bpd, a w 2022 roku o kolejne 3,3 mln bpd.

Negatywny sentyment na rynkach związany ze zidentyfikowaniem nowego wariantu Omikron już nieco się uspokoił, gdy pojawiają się kolejne informacje świadczące o tym, że wydaje się on nie być groźniejszym niż Delta. Warto jednak zaznaczyć, że prawdopodobnie cechującym się większą zdolnością do przenoszenia. Jak do tej pory, zanotowany został jedynie jeden przypadek śmierci w wyniku Omikron, w Wielkiej Brytanii.

– Omikron jest wciąż dominującym czynnikiem. Rynki nadal obawiają się o popyt na ropę, ponieważ niektóre państwa w Europie i USA zaostrzają restrykcje. – stwierdził Lukman Leong, analityk Deu Calion Futures.

W grudniowym raporcie analitycy OPEC+ spodziewają się, że wpływ wariantu Omikron będzie stosunkowo łagodny i krótkotrwały, z uwagi na to, że świat jest lepiej przygotowany do stawienia czoła kolejnej fali COVID.

Zobacz również: Cena złota opada w oczekiwaniu na ważne spotkanie Rezerwy Federalnej

OPEC+ utrzymał swoją prognozę wzrostu światowego popytu na ropę na niezmienionym poziomie 5,7 mln bpd w 2021 r. i 4,2 mln bpd w 2022 r. Całkowity światowy popyt na ropę ma wynieść 96,5 mln bpd w 2021 r. i 100,6 mln bpd w 2022 r., jak podają przedstawiciele grupy.

– Niedźwiedzie spojrzenie IAE na rynek wyraźnie kontrastuje z bardziej pozytywną opinią OPEC, która opublikowała swoje miesięczne prognozy na początku tego tygodnia. Różnice sugerują, że zmienność w krótkim terminie prawdopodobnie pozostanie wysoka. – skomentowali analitycy ANZ.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Według szacunkowych danych American Petroleum Institute, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych skurczyły się w zeszłym tygodniu o 815 tys. baryłek, co jest mniejszym niż spadkiem niż prognozowali przeciętnie analitycy na poziomie 2,6 mln baryłek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: warren buffett | dzisiejszy kurs rubla | kghm gpw | blik co to znaczy | cyfrowy polsat akcje rekomendacje | giełda develia |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here