Naga MarketsCena ropy WTI tuż pod 50 dol. bbl. Eksplozja tankowca wstrząsnęła rynkamiCeny ropy naftowej wzrastają w poniedziałek rano niesione na fali spodziewanej szybszej odbudowy gospodarczej i w rezultacie potencjalnie rosnącego popytu na paliwa w obliczu zatwierdzenia szczepionek do użytku w szeregu krajów, m.in. USA i UK.

  • Dziś rano eksplodował jeden z tankowców w saudyjskim porcie
  • Przyczyna nie jest jeszcze znana, ale był to “czynnik zewnętrzny”, jak podaje Reuters
  • Niemcy rozważają przedłużenie lockdownu na kolejne tygodnie

Cena ropy Brent powyżej 50 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 0,90% do 46,99 dol. za baryłkę, kontynuując serię sześciu kolejnych tygodni zakończonych na plusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy WTI tuż pod 47 dol. bbl. Eksplozja tankowca wstrząsnęła rynkami
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE drożeje o 0,96% do 50,43 dol. bbl., również kontynuując silny trend wzrostowy zapoczątkowany na początku listopada.

Cena ropy WTI tuż pod 47 dol. bbl. Eksplozja tankowca wstrząsnęła rynkami
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Wsparciem dla zwyżki cen ropy jest informacja z niedzieli o zaakceptowaniu do użytku szczepionek przeciwko koronawirusowi przez amerykańską agencję US Centers for Disease Control and Prevention, po tym jak w sobotę zielone światło dała FDA.

Szczepienia w Stanach Zjednoczonych mają zacząć się już w poniedziałek, a dostawcą środka jest amerykański firma Pfizer Inc., która opracowała szczepionkę we współpracy z niemieckim laboratorium BioNTech. Przed tygodniem, masowe szczepienia ochronne rozpoczęła Wielka Brytania.

Pandemia koronawirusa jednak nadal nie zwalnia tempa swego rozwoju. Zapewne już dzisiaj łączna liczba przypadków przekroczy 73 mln osób. Niemcy oraz inne kraje zachodnioeuropejskie rozważają kontynuację obecnych restrykcji, które miałyby obowiązywać przez kolejne tygodnie. Oznacza to dalszą negatywną presję na notowania ropy naftowej z uwagi na obniżony popyt na paliwa.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Potencjalny chaos na europejskich rynkach i w gospodarkach Starego Kontynentu wywołać może ewentualne nieosiągnięcie porozumienia do końca tego roku między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie umowy handlowej. Negocjacje, które według wymogu premiera Borisa Johnsona oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, miały zakończyć się wraz z niedzielą, został przedłużone o kolejny tydzień. Kwestie sporne, zwłaszcza te dotyczące praw do połowów oraz zasad uczciwej konkurencji, nadal pozostają nierozwiązane.

Zobacz również: Kurs akcji CD Projekt runął w dół o ponad 20% na otwarciu. Akcje najtańsze od marca

W przeciągu kolejnych tygodni odbędą się dwa spotkania OPEC+. Pierwsze z nich, planowane na 16 grudnia, dotyczyć będzie kwestii wypełniania obecnych planów wydobycia surowca i inwestorzy nie powinni spodziewać się kluczowych decyzji, które ewentualnie miałyby zostać zaprezentowane w ramach wydarzenia. Istotniejsze w tym względzie będzie spotkanie 4 stycznia, które bezpośrednio odniesie się do zmodyfikowanego planu zmniejszenia ograniczeń wydobycia, które wraz z początkiem nowego roku mają wynieść 1,5 mln baryłek dziennie mniej.

Szokująca informacja dotarła dziś rano z Arabii Saudyjskiej, gdzie nastąpiła eksplozja tankowca o nazwie BW Rhine. Wybuch nastąpił w trakcie rozładunku w porcie Jiddah, a powodem było “zewnętrzna przyczyna”, na szczęście nikt nie został ranny.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również: