Naga MarketsCena ropy WTI spada w środę. Chiny chcą powstrzymać wzrost cen węglaCena ropy naftowej WTI w środę rano spada ponownie poniżej 82 dol. za baryłkę pod presją zapowiedzi Chin dotyczących powstrzymania rosnących cen węgla, a także z uwagi na szacowany wzrost zapasów ropy naftowej w USA.

Ropa WTI tanieje w obliczu spadku cen węgla

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części środowej sesji osuwa się o 0,67% do 81,89 dol. za baryłkę. We wtorek, notowania surowca wyznaczyły najwyższą cenę zamknięcia sesji od października 2014 roku, tym samym wyznaczając nowe 7-miesięczne maksima.Łącznie od początku października ropa podrożała już o ponad 9%, a od końca 2020 roku o niemal 69%.

 

Cena ropy WTI spada w środę. Chiny chcą powstrzymać wzrost cen węgla
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę rano tanieje o 0,75% do 84,44 dol. za baryłkę, choć jeszcze w trakcie poniedziałkowej sesji była chwilowo nawet tak droga jak 86,02 dol. za baryłkę.

Presję na notowaniach surowca wywarł między innymi szacunkowy odczyt wzrostu zapasów ropy w USA o 3,3 mln baryłek w zeszłym tygodniu. Może to być sygnał słabnącego popytu na surowiec w kraju będącym największym konsumentem ropy na świecie. Jednak na oficjalne rządowe dane od EIA należy poczekać do środy wieczorem.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Warto zaznaczyć także, że choć rezerwy ropy naftowej wzrosły, to ponownie spadły zapasy paliw i destylatów, co z kolei odczytać można jako sygnał solidnego popytu.

Jednym z czynników, który generuje presję wzrostową na cenach ropy jest wzrost cen węgla. Jednak w środę rano ceny węgla spadły po informacji o możliwej interwencji chińskiego rządu celem powstrzymania dalszego rajdu notowań “czarnego złota”.

Zobacz również: Fed wstrzyma się z podwyżką stóp do 2023 roku, wynika z sondażu Reuters

Chińska Komisja ds. Rozwoju i Reform we wtorek wieczorem poinformowała o planowanych staraniach przywrócenia cen węgla do “rozsądnych” poziomów i naprawienia różnego rodzaju zaburzeń i nieprawidłowości, które zakłócają rynek lub zwiększają atrakcyjność spekulacji kontraktami na węgiel.

Niedawny wzrost cen węgla całkowicie zniekształcił fundamenty popytu i podaży. – stwierdzili przedstawiciele chińskiej komisji. – Zbliża się sezon grzewczy, a cena wciąż wykazuje możliwość dalszego irracjonalnego wzrostu.

Sytuację skomentowali analitycy OANDA:

Wraz ze spowolnieniem wzrostu cen węgla i gazu, i w momencie gdy wskaźnik RSI wskazuje na wykupienie, rosną szanse na gwałtowny i sporu spadek cen ropy. – stwierdził Jeffrey Halley, analityk OANDA.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here