Naga MarketsCena ropy WTI spada trzeci dzień z rzędu. Prognoza BofA zapowiada spadkiCena ropy naftowej WTI we wtorek rano spada trzeci dzień z rzędu tracąc impet, który na początku tego miesiąca wyniósł notowania do trzyletnich maksimów blisko 68 dol. bbl. Prognozy co do cen ropy w 2021 roku są dość mieszane: z jednej strony Goldman Sachs spodziewa się wzrostu kursu ropy Brent do 80 dol. bbl., a z drugiej Bank of America oczekuje średniej ceny na poziomie 63 dol.

  • We wtorek wieczorem poznamy dane API dotyczące poziomu rezerw ropy w USA
  • Dane to zostaną potwierdzone oficjalnym rządowym odczytem od EIA w środę
  • Kurs ropy Brent od początku roku wystrzelił w górę już o 32%

Ropa w dół trzecią sesję z rzędu

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w porannej części wtorkowej sesji opada o 0,58% do 65,01 dol. za baryłkę. To trzeci spadkowy dzień z rzędu, jednak notowania surowca od początku tego miesiąca i tak są ponad 5,7% na plusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
 

https://www.tradingview.com/x/F1LMZgtU/
Notowania ceny ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa naftowa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w środę również tanieje, w tym przypadku o 0,7% do 68,22 dol. za baryłkę. Zakres zwyżki od początku marca to 5,96%.

https://www.tradingview.com/x/qHCshbYg/
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Na rynku ropy nieustannie dyskontowany jest wpływ pandemii na globalny popyt na paliwa. Choć program szczepień przebiega sprawnie w Stanach Zjednoczonych, największej gospodarce świata, to w Unii Europejskiej tempo jest zauważalnie wolniejsze. Co więcej, w ostatnim czasie pojawiło się ryzyko ewentualnego spowolnienia szczepień z uwagi na potencjalne zawieszenie stosowania szczepionki od AstraZeneca.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Niemcy, Francja oraz Włochy rozważają możliwość zaprzestania stosowania środka z uwagi na zgłaszane poważne skutki uboczne. Niemniej, World Health Organization twierdzi, że nie mają one żadnego powiązania ze środkiem brytyjskiej firmy.

Przestój w programie szczepień oznaczałby dłuższe trwanie pandemii, co przełożyłoby się na wolniejszy powrót Europy do szybkiej odbudowy gospodarczej.

Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?

Od strony podaży, istotnym czynnikiem są rzecz jasna ograniczenia produkcji stosowane przez OPEC+. Citibank jest przekonany, że kartel będzie reagował na zmiany w sytuacji popytowej, dostosowując podaż w celu utrzymania zwyżki cen. Prognoza banku dla ropy Brent to maksimum w tym roku na poziomie 80 dol. bbl.

Nieco innego zdania są eksperci z Bank of America, którzy spodziewają się ceny średniej ropy Brent na poziomie 63 dol. bbl. Ich zdaniem deficyt ropy wyniesie 1,3 mln baryłek dziennie w tym roku, a w 2022 r. miejsce mieć będzie nadwyżka w wysokości 170 tys. baryłek dziennie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here