Naga Markets

Cena ropy WTI w piątek nieznacznie w dół. Huragan mniej straszny niż sądzonoCeny ropy naftowej spadają w piątek przed południem kontynuując obniżkę z czwartku w obliczu sparaliżowanej produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej, a notowaniom nie pomogło nawet silne osłabienie dolara. Na szczęście dla amerykańskiego sektora naftowego huragan przechodząc przez południowe stany USA nie dokonał zniszczeń rafinerii.

  • Huragan spowodował konieczność zamknięcia 83% zdolności produkcyjnych w Zatoce Meksykańskiej
  • Tropikalna burza Laura nie dokonała zniszczeń infrastruktury naftowej w południowych stanach USA
  • Rynkowe sentymenty odwracają się ponownie w stronę niepewności co do odbudowy globalnego popytu na paliwa

Ropa z nieznacznym spadkiem w piątek

Notowania ropy naftowej WTI na amerykańskiej NYMEX czwartkową sesję zakończyły spadkiem o 0,81% do 43,04 dol. za baryłkę. Piątkowa sesja przynosi kontynuację tej obniżki mimo początkowej zwyżki ceny, o 0,42% w dół do poziomów poniżej 43 dol. na 42,87 dol.Cena ropy WTI w piątek nieznacznie w dół. Huragan mniej straszny niż sądzono
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Ropa Brent na europejskiej ICE podobnie jak ropa WTI potaniała wczoraj, w tym przypadku o 1,21% do 45,09 dol. Piątkowe notowania słodkiej ropy Brent bronią poziom 45 dol. ze spadkiem o 0,24% obecnie zyskując do 44,98 dol. za baryłkę.

Cena ropy WTI w piątek nieznacznie w dół. Huragan mniej straszny niż sądzono
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Cenom ropy naftowej nie pomógł nawet słabnący USD, bowiem indeks dolara spada dzisiaj aż o 0,73% do 92,312 pkt.

Huragan zakończył swój marsz przez południowe terytoria Stanów Zjednoczonych nie wyrządzając większych zniszczeń infrastrukturze naftowej. Choć huragan osiągał nawet prędkość 240 km/h dewastując domy, przewracając drzewa i wyłączając zasilanie w domach niemal 0,65 mln ludzi w Luizjanie i Teksasie, to o dziwo rafinerie nie ucierpiały wskutek powodzi i silnych wiatrów.

Sentymenty inwestorów odwracają się zatem od krótkoterminowego szoku wywołanego huraganem w kierunku odbudowy popytu na ropę w związku z pandemią.

– Wraz z przeminięciem amerykańskich huraganów i wstępnymi oględzinami wskazującymi na brak uszkodzeń infrastruktury naftowej, ropa naftowa oddała większość tymczasem zwyżki wywołanej tymi wydarzeniami i zapewne wejdzie ponownie w konsolidację – stwierdziła Vandana Hari, analityk rynku ropy w Vanda Insights.

Zobacz również: Notowania ropy naftowej zależne od huraganu Laura, który uderzył w południowe wybrzeże USA

NED

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Produkcja ropy w USA wraca do poziomów sprzed huraganu

Rzecz jasna, nie można bagatelizować wpływu tymczasowego zamknięcia produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej o 1,56 mln baryłek dziennie, czyli aż o 83% zdolności produkcyjnych w regionie ani zamknięcia 9 wielkich rafinerii przetwarzających niemal 3 mln baryłek dziennie, czyli 15% amerykańskiego łącznego rafinowanego wolumenu. Warto jednak pamiętać o gigantycznych zapasach ropy naftowej zgromadzonej w związku z pandemią, które wykorzystane zostaną do nadrobienia zachwianej podaży.

W związku z tym wpływ huraganu i sztormu na południu USA i w Zatoce Meksykańskiej na ceny ropy był mniejszy niż spodziewany, a zwyżka na kursie ropy był krótkotrwała, czego owocem są czwartkowe i piątkowe spadki.

W czwartek wieczorem ponownie otworzony został port w Houston będący największą amerykańską placówką eksportową przerabiającą ponad 600 tys. baryłek dziennie. Rafinerie w Port Arthur w Teksasie (607 tys. baryłek dziennie) oraz w Beaumont w Teksasie (370 tys. baryłek dziennie) otwierają ponownie działalność w piątek.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here