Naga MarketsCena ropy WTI przerywa wzrostową passę. Przeważyły negatywne sentymentyCena ropy naftowej WTI opada w piątek rano po wyznaczeniu nowych 9-miesięcznych maksimów na 48,80 dol. za baryłkę w czwartek. Na notowaniach surowca zaważyło umocnienie dolara, który chwilowo przerwał deprecjacyjną passę w ostatnich tygodniach będącą wsparciem dla kursu ropy.

  • Już za 2 tygodnie OPEC+ zmniejszy redukcje wydobycia o 500 tys. baryłek dziennie
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA zdaje się być nieco bliżej
  • Wciąż brak porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Brak porozumienia może wywołać chaos na europejskich rynkach i zaważyć na notowaniach ropy

Kurs ropy opada z 9-miesięcznych maksimów

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano opada o 0,19% do 48,45 dol. za baryłkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak mimo tego osunięcia, notowania surowca nadal zmierzają do zakończenia tygodnia ponad 4-procentową zwyżką. Zatem, najprawdopodobniej będzie to już siódmy z rzędu tydzień zakończony na plusie.

Cena ropy WTI przerywa wzrostową passę. Przeważyły negatywne sentymenty
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na giełdzie ICE, w piątek rano również notuje nieznaczne załamanie: o 0,43% do 51,30 dol. bbl. Europejska ropa także wyznaczyła lokalne maksima w czwartek na 51,88 dol. bbl.

Cena ropy WTI przerywa wzrostową passę. Przeważyły negatywne sentymenty
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Za przerwaniem zwyżki notowań ropy częściowo stoi nieznaczny aprecjacyjny ruch kursu USD. Indeks dolara w porannej części piątkowej sesji wzrasta o 0,18% do 89,98 pkt., po tym jak w czwartek opadł do nowych 30-miesięcznych minimów na 89,73 pkt.

Cena ropy WTI przerywa wzrostową passę. Przeważyły negatywne sentymenty
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Pandemia koronawirusa nadal daje się we znaki globalnej gospodarce. Łączna liczba zachorowań na COVID-19 przekroczyła już 75,3 mln przypadków. Szereg zachodnioeuropejskich państw przedłużył lub wprowadził restrykcje związane z ograniczeniami przemieszczania się, co może przełożyć się na odsunięcie w czasie odbudowy popytu na paliwa w Europie. Wśród tych krajów są m.in. Niemcy, Holandia czy Francja. Restrykcje zaostrzyła też Japonia.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ze świata dobiegają mieszane informacje na temat bieżącej sytuacji gospodarczej i ewentualnej poprawy prowadzącej do wyjścia z recesji. Z jednej strony, optymizmem napawają dane PMI z Niemiec czy pozytywne informacje dotyczące rynku pracy z Australii. Jednak z drugiej strony, z poważnymi problemami związanymi z zatrudnieniem mierzą się Stany Zjednoczone.

Już drugi tydzień z rzędu, dane określające nowe podania o zasiłek dla bezrobotnych zdecydowanie przekroczyły oczekiwania analityków, jednak niestety – w negatywną stronę. Liczba nowych podań wyniosła 885 tys., podczas gdy eksperci spodziewali się przeciętnie zaledwie 800 tys. Co więcej, 885 tys. podań to więcej niż 853 tys. uzyskane w poprzednim odczycie.

Zobacz również: CD Projekt ponownie o ponad 15% w dół! Sony wstrzymało cyfrową sprzedaż Cyberpunka 2077

Pocieszać mogą informacje o progresie prac nad pakietem stymulacji fiskalnej, który po raz pierwszy od wielu tygodni zdaje się łapać wiatr w żagle. Zapowiedzi amerykańskich polityków wydają się brzmieć nieco bardziej zdecydowanie i pojawiają się nawet konkretne deklaracje.

– W obu partiach pojawia się odnowiony pogląd że to jest coś, co musimy zrobić. Sądzę, że istnieje szerokie, międzypartyjne wsparcie. – stwierdził demokratyczny senator, Michael Bennet. – Podsumowując, porażka nie wchodzi grę.

Niemniej, po wielu miesiącach i zwodniczych ruchach obu partii w sprawie programu wsparcia fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki, zatwierdzenie pakietu może już być wliczone w cenę surowca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here