Naga Markets

Cena ropy WTI przebiła 70 dol. Czy to powrót trendu wzrostowego?Cena ropy naftowej WTI po silnej wzrostowej sesji w poniedziałek kontynuuje zwyżkę we wtorek zyskując niemal 2%. Wydawać się może, że strach rynków przed konsekwencjami pojawienia się nowego wariantu wirusa uległ już znaczącemu wygaszeniu.

  • Przed tygodniem, USA, Indie, Chiny, Japonia, Korea Południowa i Wielka Brytania ogłosiły wspólne plany uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej
  • Obwieszczenie to nie przyniosło jednak finalnie oczekiwanego efektu w postaci obniżenia cen surowca
  • Wg OPEC, globalna konsumpcja ropy w 2022 roku ma wzrosnąć o 4,2 mln baryłek dziennie, co da łączny popyt na poziomie 100,6 mln baryłek dziennie, czyli o prawie 0,5 mln baryłek dziennie więcej niż w 2019 roku
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Ropa WTI drożeje we wtorek rano

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX we wtorek rano wzrasta o blisko 2% do 70,80 dol. za baryłkę.Finalnie poniedziałkowa sesja zakończyła się zwyżką o 4,87%, co pokazuje dość istotną zmianę nastrojów na rynku ropy. Jeszcze w czwartek w zeszłym tygodniu cena ropy WTI była chwilowo nawet tak niska jak 62,43 dol.

Łącznie od początku tego roku kurs ropy WTI zyskał ponad 45%.

Cena ropy WTI przebiła 70 dol. Czy to powrót trendu wzrostowego?
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Jeszcze niedawno silną presję na notowaniach ropy naftowej wywołały doniesienia o zagrożeniu, jakie potencjalnie nieść miał wariant Omikron koronawirusa. Choć szereg państw zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń i lockdownów w związku z nasileniem pandemii oraz możliwymi szkodami, jakie wyrządziłby groźny szczep, to teraz, gdy wiadomo już nieco więcej na temat nowego wirusa, rynek ropy przetrawił te informacje i zareagował optymizmem.

Zobacz również: Cena Terra (LUNA) w weekend wspięła się na nowe maksima wszechczasów

Jak stwierdzili w niedzielę naukowcy z RPA, wariant Omikron nie cechuje się silniejszymi symptomami choroby niż wcześniejsze szczepy. Co więcej, Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta USA, stwierdził, że ten wariant koronawirusa nie wydaje się być dużo groźniejszym.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Negocjacje między Iranem a USA wraz z zachodnimi mocarstwami zostały przerwane w zeszłym tygodniu, niedługo po ich wznowieniu po wielomiesięcznej przerwie. Zdaniem irańskich oficjeli, przeszkodą w uzyskaniu porozumienia jest niechęć Stanów Zjednoczonych do zniesienia sankcji związanych z eksportem ropy przez Iran. Jak podała agencja Reuters, rozmowy powinny zostać wznowione jeszcze w tym tygodniu.

Przedstawiciele niemieckiej delegatury zaznaczyli w poniedziałek, że Iran musi przedstawić realistyczne postulaty, aby rozmowy zostały wznowione.

– Nawet jeśli negocjacje zakończyłyby się sukcesem po wznowieniu w tym tygodniu, to i tak rynki muszą rozważyć scenariusz dalszego opóźnienia irańskiego eksportu. – stwierdził analityk rynku towarowego Commonwealth Bank of Australia, Vivek Dhar. – To pozytywny czynnik dla cen ropy wspierający plany OPEC+ dotyczące zwiększenia produkcji surowca do 2022 roku.

– Wygląda na to, że główna część załamania cen ropy naftowej dobiegła końca, a poziom 60 dol. zapewnił silne wsparcie. Rynek ropy naftowej pozostanie podatny na pewne niedobory w ciągu najbliższych kilku lat. – zaznaczył Edward Moya, analityk OANDA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro do złotówki | lpp akcje notowania | lotos akcje notowania | pgnig akcje opinie | akcje neuca | gpw cyfrowy polsat |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here