Naga MarketsCena ropy WTI powyżej 50 dol. za baryłkę. Zapasy ropy w USA znacznie spadłyCena ropy naftowej WTI w czwartek rano kontynuuje zwyżkę po tym jak po raz pierwszy od lutego 2020 roku przebiła wartość 50 dol. za baryłkę. Wsparciem dla notowań ropy jest decyzja Arabii Saudyjskiej o dobrowolnym zmniejszeniu podaży surowca o 1 mln baryłek przez następne dwa miesiące, po tym jak państwa OPEC+ nie doszły do porozumienia w sprawie obniżenia produkcji.

  • Zapasy ropy naftowej w USA znacznie skurczyły się
  • Prezydentura Bidena może mieć negatywne skutki dla rynku ropy
  • Zdaniem Goldman Sachs, Arabia Saudyjska oczekuje znacznego spadku popytu na paliwa w nadchodzących tygodniach

Ropa Brent powyżej 54 dol. bbl

Wydarzeniem, które wstrząsnęło światem we środę było wdarcie protestujących zwolenników Trumpa do amerykańskiego Kapitolu. Pomimo tego, Joe Biden został zatwierdzony przez Kongresmenów na prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych i zostanie zaprzysiężony jeszcze w tym miesiącu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Potencjalnie, administracja Bidena będzie zwiększać rolę odnawialnych źródeł energii w gospodarce, co może być sygnałem dla rynków ropy, że znaczenie tego surowca będzie maleć w nadchodzących latach.

Cena ropy WTI powyżej 50 dol. za baryłkę. Zapasy ropy w USA znacznie spadły
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek rano wzrasta o 0,85% do 51,06 dol. za baryłkę zdobywając kolejne 10-miesięczne maksima.

Cena ropy WTI powyżej 50 dol. za baryłkę. Zapasy ropy w USA znacznie spadły
Notowania ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Natomiast ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie ICE w porannej części czwartkowej sesji drożeje o 0,81% do 54,60 dol. bbl.

Zobacz również: Ropa naftowa z pesymistycznymi prognozami na nadchodzące lata zdaniem KPMG

Zasadniczego powodu zwyżki notowań surowca należy doszukiwać się w decyzji Arabii Saudyjskiej, największego producenta ropy naftowej na świecie. Po tym jak Saudom nie udało się dojść do porozumienia z innymi krajami OPEC+ w sprawie wspólnej redukcji podaży ropy, zdecydowali się na dobrowolne ograniczenie wydobycia o 1 mln baryłek dziennie przez kolejne dwa miesiące.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Dla porównania, 1 mln baryłek dziennie to mniej więcej tyle, ile wynosi całkowita dzienna produkcja Libii.

Wsparciem dla wzrostów cen ropy był także odczyt dotyczący poziomu rezerw ropy naftowej w USA. Te zmniejszyły się aż o 8 mln baryłek w zeszłym tygodniu, jak wynika z rządowych danych Energy Information Administration. Analitycy spodziewali się przeciętnie rezultatu na poziomie -2,1 mln baryłek.

Naszą prognozę dotyczącą cen ropy w 2021 roku zobaczą państwo pod tym odnośnikiem.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here