Naga MarketsCena ropy WTI ponownie poniżej 42 dol. Czy pakiet stymulacyjny w USA pomoże cenom ropy?Cena ropy naftowej WTI spadła nieznacznie w czwartek i kontynuuje ten trend w piątek z uwagi na niepokoje związane z odbudowaniem się popytu na paliwa w przypadku eskalacji pandemii koronawirusa i ponownego nałożenie restrykcji transportowych przez państwa.

  • Ropa WTI w piątek rano kontynuuje spadki z czwartku.
  • Cena ropy Brent spadła w czwartek przerywają kilkudniowy trend wzrostowy.
  • Ceny ropy naftowej mimo czwartkowych spadków, w ujęciu tygodniowym i tak wzrosły o około 4%.

Cena ropy Brent spadła w okolice 45 dol. za baryłkę

Cena ropy WTI w kontraktach terminowych na amerykańskiej NYMEX spadła w czwartek o 0,57% zamykając dzień poniżej 42 dol. na 41,95 dol. za baryłkę. W piątek rano kurs ropy WTI zdaje się podążać podobnym zniżkowym torem, a cena za baryłkę na ten moment wynosi 41,92 dol.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy WTI ponownie poniżej 42 dol. Czy pakiet stymulacyjny w USA pomoże cenom ropy?
Notowania futures na ropę WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast notowania kontraktów futures na ropę Brent na ICE Europe opadły w czwartek o 0,18% do 45,09 dol., chwilowo schodząc nawet poniżej 45 dol. bbl do 44,85 dol.

Cena ropy WTI ponownie poniżej 42 dol. Czy pakiet stymulacyjny w USA pomoże cenom ropy?
Notowania ropy naftowej Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

Ponowne pojawienie się dużej ilości przypadków COVID-19 jest nadal sporym zagrożeniem dla obecnych cen ropy. Ewentualne nagłe zwiększenie się tempa rozwoju pandemii to zły znak dla odbudowy popytu na paliwa.

Zobacz również: Cena ropy Brent nawet ponad 46 dol., amerykańskie zapasy topnieją powyżej oczekiwań

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Popyt na ropę wciąż niepewny

Choć zapasy ropy naftowej już drugi tydzień z rzędu znacznie spadają przekraczając oczekiwania analityków, jak wynika z danych Energy Information Administration, to zapasy diesla oraz benzyny stale rosną rzucając cień niepewności na bieżące zwiększanie się popytu.

W lipcu natężenie ruchu drogowego osiągnęło poziom o 10% niższy niż w analogicznym okresie rok temu.

– Wszystko tak naprawdę sprowadza się do sytuacji związanej z popytem – zaznaczył Stephen Imes, analityk rynkowy w AxiCorp.

Inwestorzy na rynku ropy zwracali uwagę także na powolne prace zapowiadanych przez Kongres Stanów Zjednoczonych kolejny pakiet stymulacji gospodarki. Okoniem stają Demokraci, którzy podgrzewają atmosferę twierdząc, że jeśli Donald Trump i Republikanie nie chcą negocjować pakietu, to prezydent powinien wydać kolejne nakazy wykonawcze.

Wdrożenie pakietu stymulacyjnego, którego łączna wartość przekraczałaby 1 bilion dol., byłoby istotnym wzmocnieniem popytu na paliwa w USA, gdy obywatele dodatkowe środki z “helicopter money” przeznaczyliby na poruszanie się samochodem.

Cena ropy denominowana jest w dolarach, zatem potencjalne umocnienie się USD w przypadku, gdy dane dotyczące bezrobocia w USA okażą się dobre spowoduje spadek kurs ropy. Publikacja nowych danych będzie miała miejsce w piątek 7 sierpnia.

Na ten moment indeks dolara określający siłę amerykańskiej waluty względem koszyka 6 głównych walut, zmaga się z wybiciem z poziomu ok. 93 pkt., o 10% niższym niż w marcu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here