Naga MarketsCena ropy WTI ponownie blisko 80 dol./bbl. Gaz ziemny znów w góręCena ropy naftowej WTI na zakończenie tygodnia w porannej części piątkowej sesji ponownie pokonała barierę 79 dol. za baryłkę, choć jeszcze kilkanaście godzin wcześniej opadła tymczasowo do okolic 75 dol. za baryłkę. Za rajd notowań surowca w ostatnich tygodniach odpowiadają dynamicznie rosnące ceny gazu ziemnego, wysoki popyt na paliwa oraz ograniczona przez OPEC+ podaż. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej czynników, które potencjalnie mogą zdołować ceny.

Ropa WTI blisko siódmego z rzędu wzrostowego tygodnia

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o 1,37% do 79,38 dol. za baryłkę. Choć jeszcze w czwartek ropa WTI potaniała tymczasowo do 74,96 dol./bbl, to ostatecznie wczorajszą sesję zakończyła zwyżką o 1,1%.Łącznie od początku tygodnia cena ropy WTI wzrosła już o ponad 4,6% i zmierza do zakończenia na plusie już siódmego tygodnia z rzędu.

Cena ropy WTI ponownie blisko 80 dol./bbl. Gaz ziemny znów w górę
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Wczoraj pisaliśmy o tym, że Stany Zjednoczone przygotowują plan awaryjny, który zakłada uwolnienie na rynek nawet 60 mln baryłek ropy z rezerw strategicznych. Informację te przygotowały agencje Bloomberg oraz Financial Times i spotkała się ona z odpowiedzią amerykańskiego Departamentu Energii, który zaznaczył, że w tym momencie nie ma jeszcze planu co wykorzystania tych rezerw w celu spowolnienia zwyżki cen ropy.

Co istotne, choć Departament Energii Stanów Zjednoczonych stwierdził, że w tym momencie takiego planu nie ma, to niepotwierdzone źródło z tej instytucji przekazało Reutersowi, że „wszystkie narzędzia są zawsze dostępne do wykorzystania”. Implikuje to możliwość późniejszego skorzystania z dodatkowej podaży przez USA.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

invest

Jak już pisaliśmy we wstępie artykułu, rajd notowań ropy w ostatnich tygodniach napędzany jest zwyżką cen gazu ziemnego. Gdy drożeje gaz, coraz bardziej opłacalne staje się wykorzystanie ropy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Zdaniem wielu analityków będzie to w najbliższym czasie kluczowy czynnik sterujący cenami ropy naftowej, a wśród nich są przedstawiciele ANZ.

Przyspieszenie przejścia z gazu do ropy może zwiększyć popyt na ropę, która może być w większym stopniu wykorzystana do generowania energii tej zimy na półkuli północnej. – zaznaczyli analitycy ANZ.

Tymczasem analitycy JPMorgan uspokajają, że nie widzą jeszcze przesłanek co do tego, że w Europie nastąpi przejście z gazu na ropę w celu ogrzewania.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here