Naga MarketsCena ropy WTI poniżej 40 dol. Czy OPEC+ zwiększy wydobycie?Notowania ropy naftowej spadają w poniedziałek wraz z pojawiającym się niepokojami dotyczącymi zwiększenia podaży surowca na rynki przez kraje OPEC+. Niektóre z nich już w lipcu postanowiły produkować więcej ropy, łącznie o około 1 mln baryłek dziennie.

  • Ropa Brent podrożała w piątek do 43,52 dol. bbl.
  • Ropa WTI Crude notuje w poniedziałek spadki o około 0,8% schodząc poniżej 40 dol.
  • Wzrost ceny ropy przez lipiec zachęca amerykańskich producentów do zwiększenia wydobycia.

Ceny ropy wzrosły przez lipiec

Cena ropy naftowej WTI w kontraktach terminowych notowanych na amerykańskiej NYMEX w trakcie trwania środowej sesji spada na ten moment o 0,87% do 39,92 dol. za baryłkę. To trzeci miesiąc zakończony wzrostem m/m dla ropy WTI Crude.

Cena ropy WTI poniżej 40 dol. Czy OPEC+ zwiększy wydobycie?
Notowania ropy WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast kurs ropy naftowej Brent na ICE Europe zakończył zeszły tydzień z solidnym wzrostem w piątek o 1,35% i ceną 43,52 dol. bbl. To już czwarty wzrostowy miesiąc z rzędu dla ropy Brent.

Cena ropy WTI poniżej 40 dol. Czy OPEC+ zwiększy wydobycie?
Notowania ropy Brent na ICE Europe. Źródło: tradingview.com

Zobacz również: Cena ropy poniżej 41 dol. Największy od roku spadek zapasów w USA nie pomógł?du

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

OPEC+ chce zwiększyć produkcję ropy w sierpniu

Inwestorzy martwią się potencjalną nadwyżką podaży ropy ze strony grupy OPEC+, której kraje członkowskie zamierzają w sierpniu zmniejszać wprowadzone wcześniej ograniczenia wydobycia. Produkcja ma wzrosnąć o 1,5 mln baryłek dziennie.

Kraje OPEC+ już w lipcu zwiększyły wydobycie o 1 mln baryłek dziennie, m.in. uczyniła to Arabia Saudyjska oraz kraje Zatoki Perskiej. Rosja w lipcu utrzymała wydobycie na zredukowanym czerwcowym poziomie, jak twierdzi Ministerstwo Energii Federacji Rosyjskiej.

Dla stabilności ceny ropy pojawia się także istotne zagrożenie ze strony amerykańskich producentów ropy z łupków, którzy widząc obecne zwyżki cen mogą zwiększyć podaż surowca na rynki, choć w lipcu nie miało to miejsca.

Nadal wpływ na ceny ropy ma także przede wszystkim rozwój pandemii. Inwestorzy z całego świata śledzą statystyki dotyczące COVID-19 starając się przewidzieć przyszły popyt na ropę. Dzienna liczba nowych przypadków na świecie utrzymuje się w trendzie wzrostowym i zapewne już w pierwszym tygodniu sierpnia pierwszy raz przekroczy 300 tys.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here