Naga MarketsCena ropy WTI opada choć zapasy ropy w USA zwiększyły się poniżej oczekiwańCena ropy naftowej WTI w czwartek rano opada poniżej granicy 42 dol. za baryłkę, choć jeszcze na początku sesji notowania wybiły chwilowo powyżej tej granicy. Informacja o mniejszym niż spodziewanym przyroście zapasów ropy w USA okazała się niewystarczająca do utrzymania cen.

  • Spotkanie OPEC+ w sprawie ewaluacji planu redukcji wydobycia odbędzie się na przełomie listopada oraz grudnia
  • Libia wraz francuskim gigantem naftowym Total rozważają plan zwiększenia produkcji ropy w afrykańskim kraju do maksymalnych zdolności produkcyjnych
  • Zdaniem analityków Fujitomi Co., inwestorzy mogą zacząć realizować zyski przed amerykańskim świętem dziękczynienia, co może wywołać negatywną presję na notowania ropy

Cena ropy WTI poniżej 42 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI notowanej na giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek rano spada o 0,43% do 41,83 dol., jednak notowania amerykańskiego surowca nadal zmierzają do zamknięcia tego tygodnia na plusie, co oznaczałoby trzeci wzrostowy tydzień z rzędu.

Cena ropy WTI opada choć zapasy ropy w USA zwiększyły się poniżej oczekiwań
Notowania ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na ICE tanieje o zaledwie 0,09% i unosi się powyżej psychologicznej bariery 44 dol. za baryłkę. Na ten moment kurs słodkiej europejskiej ropy zyskał w listopadzie już ponad 16%.

Pozytywna wiadomość dla rynku ropy związana jest z progresem prac nad szczepionką. W środę wieczorem Pfizer oraz BioNTech opublikowali informację o dalszym postępie badań. Dla przypomnienia, w zeszłym tygodniu laboratoryjny amerykańsko-niemiecki duet przedstawił pierwszą wersję szczepionki, która poddawana jest jeszcze testom, wykazując jej skuteczność na poziomie 90%.

Zobacz również: Cena złota spada przez umocnienie USD i informacje o szczepionce na COVID

Jak się okazało ze środowego komunikatu, zebranie większej próby danych poprawiło wynik skuteczności środka do 95%. Natomiast dwa dni wcześniej, w poniedziałek, Moderna poinformowała o swojej szczepionce zapewniającej skuteczność na analogicznym poziomie 95%.

Pfizer i BioNTech zapowiedzieli, że starają się uzyskać zgodę amerykańskich i europejskich agencji regulacyjnych na szybsze wdrożenie szczepionki do powszechnego użytku. Jak stwierdził w środę Alex Azar, sekretarz U.S. Health and Human Services, autoryzacja i rozpoczęcie dystrybucji środka przeciwko zakażeniu koronawirusem jest już kwestią tygodni.

Pandemia COVID-19 nie zwalnia jednak tempa, a łączna liczba przypadków choroby to już ponad 56,6 mln.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, ale poniżej oczekiwań

Rezerwy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły w zeszłym tygodniu o 768 tys. baryłek, jak podała rządowa agencja Energy Information Administration. To znacznie mniej niż 1,7 mln baryłek zapowiadanych przeciętnie przez analityków.

Cena ropy WTI opada choć zapasy ropy w USA zwiększyły się poniżej oczekiwań
Tygodniowa zmiana poziomu zapasów ropy naftowej w USA. Źródło: tradingview.com

Pocieszający jest spadek zapasów destylatów (oleju opałowego oraz napędowego), który wyniósł aż 5,2 mln baryłek, co było znacznie lepszym wynikiem niż oczekiwano.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here