Naga MarketsCena ropy WTI odrobiła straty z marca i jest najwyższa od lutego Cena ropy WTI odrobiła straty z marca i jest najwyższa od lutego w porannej części czwartkowej sesji wybiła do nowych lokalnych maksimów dzięki progresowi w negocjacjach pakietu stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych oraz spadkowi zapasów amerykańskiej ropy. Przez chwilę kurs surowca był najwyżej od lutego.

  • Fed zapewni kontynuację luzowania polityki monetarnej, a inflacja w USA ma przekroczyć 2% 
  • Pakiet stymulacji fiskalnej w USA potencjalnie o krok bliżej
  • Zapasy ropy naftowej w USA skurczyły się

Ropa WTI na nowych lokalnych maksimach

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej ICE w czwartek rano wzrasta do 48,55 dol. za baryłkę osiągając kolejny lokalny szczyt notowań będący jednocześnie 9-miesięcznym maksimum. Kurs surowca przez moment przebywał na poziomie 48,80 dol. bbl, co jest najwyższy poziomem notowanym od 26 lutego tego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cena ropy WTI odrobiła straty z marca i jest najwyższa od lutego
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Grudzień przyniósł jak do tej pory zwyżkę ceny ropy WTI o 7,19% kontynuując silny wzrost z listopada, który wyniósł 26,68%.

Cena ropy WTI odrobiła straty z marca i jest najwyższa od lutego
Notowania ropy Brent. Źródło: tradingview.com

Na lokalne maksima wspiął się także kurs ropy Brent notowanej na europejskiej ICE, który w czwartek rano osiąga poziom 51,68 dol. za baryłkę. Ostatnim razem, taki odczyt kursu miał miejsce 5 marca.

Cena ropy WTI odrobiła straty z marca i jest najwyższa od lutego
Notowania indeksu dolara. Źródło: tradingview.com

Wsparciem dla notowań ropy było osłabienie USD, w którym ceny surowca są denominowane. Indeks dolara w czwartek rano opada o 0,55% do kolejnych 2,5-letnich minimów na 89,95 pkt. Załamanie wywołane jest środowymi decyzjami Rezerwy Federalnej, która postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym niskim poziomie oraz kontynuować program luzowania ilościowego.

Szef Fed, Jerome Powell, wspomniał także, że bank centralny będzie zmierzał do uzyskania inflacji powyżej 2% oraz zamierza utrzymać ją na takim poziomie przez pewien czas, co jest zgodne z zapowiedzianą w sierpniu nową interpretacją celu inflacyjnego, który obecnie rozumiany jest jako 2% w średnim terminie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych zmniejszyły się w zeszłym tygodniu o 3,135 mln baryłek jak wynika ze świeżo opublikowanych danych przez rządową agencję Energy Information Administration. To większy spadek niż zapowiadali analitycy spodziewający się skurczenia rezerw o 1,94 mln baryłek.

Zobacz również: Cena złota w czwartek wybiła w górę w wyniku nowych postanowień Fed

Bodźcem dla wzrostów cen ropy były zapewne także informacje napływające z Kongresu, gdzie amerykańscy legislatorzy pracują nad pakietem stymulacji fiskalnej opiewającym na około 900 mld dol. Zdaje się, że porozumienie w tej sprawie jest już nieco bliżej jak twierdzą zarówno przedstawiciele Demokratów, jak i Republikanów.

Pozytywnym sentymentem jest także rozpoczęcie szczepień ochronnych w USA wraz z początkiem tego tygodnia, co stwarza perspektywę wcześniejszego zakończenia pandemii i szybszej odbudowy popytu na paliwa. Jeszcze przed tygodniem, szczepienia rozpoczęła Wielka Brytania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here