Naga MarketsCena ropy WTI nieznacznie w górę w piątek. OPEC+ rozważa duży wzrost produkcjiCena ropy naftowej WTI w piątek rano nieznacznie wzrasta pomimo pogłosek o potencjalnym zwiększeniu podaży przez OPEC+ w większym stopniu niż zakłada obecny plan.

Ropa Brent nadal poniżej 80 dol./bbl

Cena ropy WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w piątek rano wzrasta o skromne 0,15% do 75,13 dol. za baryłkę w kolejnym mieszanej sesji. Jeszcze wczoraj notowania ropy opadły chwilowo do 73,14 dol., by następnie zakończyć sesję na 75,03 dol. za baryłkę.Piątek to pierwszy dzień nowego kwartału, zatem czas na podsumowanie poprzedniego. W okresie od początku lipca do końca września notowania ropy WTI zyskały 2,12%, co w perspektywie zwyżki od początku roku o blisko 55% nie robi zbyt dużego wrażenia.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej WTI. Źródło: tradingview.com

Kurs ropy Brent notowanej na europejskiej giełdzie ICE ma problem z powrotem powyżej granicy 80 dol. W piątek rano cena za baryłkę ropy Brent opada o 0,18% do 78,19 dol. bbl.

Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli grupy OPEC+, którzy będą debatować nad realizacją planu zwiększania produkcji przez kartel w kolejnych miesiącach. Zakłada on uwalnianie 400 tys. baryłek ropy dziennie od początku każdego miesiąca.

Jednak problemy z podkręceniem produkcji we wrześniu przez niektóre kraje członkowskie (Nigeria, Angola, Kazachstan) oraz zaskakujący wzrost popytu konsumpcyjnego mogą przekonać OPEC+ do zwiększenia zakresu luzowania ograniczeń. Jak podaje Reuters, cztery anonimowe źródła w OPEC+ informowała o takich rozważaniach wewnątrz kartelu. Jedno z nich stwierdziło, że może to być nawet 800 tys. bpd już w listopadzie, a potem zero w grudniu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

invest

Wzrost ceny ropy jest wskazywany jako jeden z kluczowych czynników wpływających na wzrost wskaźników inflacji na całym świecie. Wspominał o tym m.in. szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell na środowym panelu zorganizowanym przez EBC. Więcej pisaliśmy o tym tutaj: Dolar amerykański mocno w górę choć Powell twierdzi, że inflacja jest przejściowa

Oczywiście, cena ropy jest zmartwieniem. – stwierdził rzecznik prasowa Białego Domu, Jen Psaki w czwartek. Kwestia rosnących cen surowca była przedmiotem spotkania doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake’a Sullivana z saudyjskim księciem Mohammedem bin Salmanem.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here